Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Zdjęcie w tle
Studenci w fartuchach prowadzą eksperymenty chemiczne.

Chemia budowlana

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Brak rekrutacji

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311204 technik budownictwa
311208 technik inżynierii środowiska i melioracji
311210 technik renowacji elementów architektury
311216 technik budowy dróg
311219 technik robót wykończeniowych w budownictwie
311603 technik technologii chemicznej
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska i melioracji
311925 technik technologii szkła
311944 technik ceramik

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Chemia budowlana to interdyscyplinarna nauka techniczna, z pogranicza chemii, technologii, inżynierii materiałowej oraz budownictwa. Stanowi nowy, ale dobrze zdefiniowany przez przemysł obszar, obejmujący projektowanie, modyfikację, wytwarzanie oraz analitykę produktów chemicznych, stosowanych w przemyśle budowlanym. Program nauczania został przygotowany w taki sposób, aby dostarczyć studentom niezbędną wiedzę do rozpoczęcia kariery naukowej. W pierwszych latach studenci zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną, skupiając się w dużej mierze na naukach ścisłych. Poznają szereg dziedzin chemicznych, takich jak chemia organiczna, fizyczna czy analityczna, a także zagadnienia z zakresu fizyki i matematyki. Pakiet przedmiotów technicznych sprawia, że nie tylko znają właściwości substancji, ale umieją przeprowadzać nowoczesne procesy przy użyciu dokonań elektrotechniki i automatyki. Z oferty 18 przedmiotów obieralnych mogą wybrać najciekawsze dla nich propozycje – wśród nich projektowanie produktów, zarządzanie marką czy podstawy logistyki. Chemia budowlana to kierunek dla tych, którzy oprócz nauki nie boją się nowych wyzwań. Wiedzę na temat projektowania, modyfikacji, wytwarzania oraz analityki produktów chemicznych, stosowanych w przemyśle budowlanym, studenci zdobywają w najlepszych laboratoriach w Polsce. Przedostatnie semestry realizowane są na uczelniach partnerskich – Politechnice Gdańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki utrzymaniu ścisłego kontaktu ze Stowarzyszeniem Producentów Chemii Budowlanej, zrzeszającym największe firmy branży budowlanej w kraju, studenci odbywają praktyki zawodowe i realizują wspólne prace dyplomowe u liderów na rynku.

    Program studiów dostępny jest tutaj.

     


    Specjalności:

    Opinie absolwentów

    Akademicka wiedza, umiejętność analizy problemu oraz zdolność do systematycznej pracy w celu jego rozwiązania to kompetencje, które nabyłem w trakcie studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Swoją karierę zawodową rozpocząłem od pracy w laboratoriach działu R&D w firmie Atlas w Łodzi, gdzie zajmowałem się tworzeniem receptur nowych produktów.

    pan_dawid_debski_izohan.jpg
    Dr inż. Dawid Dębski, Director of Research w firmie Izohan sp. z o.o.

    Kompetencje, które zyskasz

    Budownictwo
    Projektowanie materiałów
    Analiza chemiczna
    Chemia
    Inżynieria materiałowa

    O Tobie

    Producenci materiałów budowlanych zgłaszają ciągłe zapotrzebowanie na inżynierów wykwalifikowanych w zakresie komponowania i analizy materiałów chemii budowlanej, przetwórstwa oraz projektowania wyrobów gotowych, ze znajomością procedur i metod ich atestacji oraz certyfikacji. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rynkowym, powstał kierunek chemia budowlana. Pozwala ona zdobyć wiedzę nie tylko z przedmiotów ścisłych, ale także z zakresu zarządzania marką czy kierowania zespołem. Jako student zdobędziesz umiejętności z zakresu doboru materiałów oraz dowiesz się, jak wykorzystywać dokonania technologiczne w chemii budowlanej.

    Wybór kierunku chemia budowlana to przede wszystkim możliwość ukończenia unikatowych, międzyuczelnianych studiów, których program powstał w porozumieniu z przemysłem i jest odpowiedzią na jego potrzeby. Jest on efektem współpracy trzech polskich uczelni technicznych – Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz Politechniki Gdańskiej. Każda z uczelni przekazuje do programu studiów chemia budowlana to, w czym się specjalizuje, a studenci, odbywający przynajmniej jeden semestr w każdej z tych uczelni, mogą skorzystać z tego, co mają one najlepszego do zaoferowania dla przyszłych specjalistów w obszarze chemii budowlanej.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • technolog, 
    • inżynier produktu,
    • analityk,
    • kontroler jakości,
    • doradca klienta.