Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Abstrakcyjny obrazek z danymi wyświetalnymi na monitorze komputera.

Informatyka

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Celem kształcenia na studiach II stopnia na kierunku informatyka jest nie tylko przekazanie uzupełniającej i pogłębionej wiedzy z zakresu informatyki, lecz także dalsze poszerzanie wiadomości odnoszących się do problemów związanych z przetwarzaniem, składowaniem, przesyłaniem i bezpieczeństwem informacji w formie elektronicznej. Studia pozwalają zdobyć umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów, występujących w trakcie realizacji interdyscyplinarnych projektów inżynierskich i prac naukowo-badawczych. Program skupia się na rozszerzeniu dotychczasowej wiedzy z zakresu matematyki i informatyki, ale także umożliwia ukierunkowanie swojego wykształcenia w stronę konkretnej dyscypliny. Spośród oferty przedmiotów obieralnych mogą wybrać interesujące zajęcia, takie jak metody przetwarzania Big Data czy koncepcje uczenia maszynowego. Niezależnie od tego, czy chcą nauczyć się programowania czy poznać języki przetwarzania danych – wszystko to jest możliwe na drugim stopniu kierunku informatyka. Program studiów opracowany przy czynnym udziale firm działających w branży ICT, a także ich zaangażowanie w proces kształcenia studentów.

    Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej


    Specjalności:

    • inteligentne systemy baz danych,
    • interaktywna grafika komputerowa,
    • korporacyjne sieci komputerowe,
    • systemy rozproszone i platformy mobilne,
    • środowiska aplikacyjne dla platformy Java EE.
       

    Opinie absolwentów

    Lubię być „na czasie” z możliwościami, jakie dają coraz to nowsze urządzenia, w szczególności te mobilne. W obecnych czasach coraz więcej branż opiera swoje rozwiązania na systemach informatycznych, dlatego zapotrzebowanie na informatyków zgłaszają firmy z różnych dziedzin gospodarki.

    Kobieta siedzi przy laptopie.
    Sylwia Kobus, Ericsson.

    Kompetencje, które zyskasz

    Informatyka
    Projektowanie 3D
    Grafika komputerowa
    Zarządzanie bazami danych
    Sztuczna inteligencja (AI)
    Aplikacje mobilne
    HTML5, Java

    O Tobie

    Martin Golding stwierdził: „Zawsze programuj, jak gdyby osoba zajmująca się twoim kodem w przyszłości, była agresywnym psychopatą, który wie, gdzie mieszkasz”. Absolwenci informatyki bardzo często zostają programistami, szybko adaptują się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości informatycznej, a w szczególności do nowo pojawiających się technologii. Wszystko to jest możliwe dzięki zajęciom prowadzonym przez wysoko wykwalifikowaną kadrę WEEIA, posiadającą doświadczenie w pracy dydaktycznej i osiągnięcia naukowe w dyscyplinie informatyka, a także nierzadko doświadczenie biznesowe. Nowoczesne i unikalne w skali światowej laboratoria naukowo-badawcze i półprzemysłowe (Centrum Technologii Informatycznych PŁ) pozwolą Ci zrealizować swoje własne projekty, a także wziąć udział w badaniach naukowych pod kierunkiem odpowiednich pracowników. Zyskasz także możliwość działania w studenckich kołach naukowych i rozwijania tam swoich pasji. Specjalistyczne przygotowanie ułatwi sprostanie wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku pracy, a zarazem przygotuje Cię na zmieniające się realia. Zdobędziesz umiejętności umożliwiające samodzielne poszukiwanie rozwiązań problemów spotykanych w praktyce zawodowej oraz wiedzę techniczną. Poznasz pełen cykl życia oprogramowania, a także tajniki projektowania, wdrażania, zarządzania i konserwacji systemów informatycznych, sieci komputerowych, systemów przetwarzania informacji itp.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • programiści
    • analitycy i inżynierowie systemowi
    • administratorzy baz danych
    • projektanci i programiści gier komputerowych
    • administratorzy i projektanci sieci komputerowych
    • specjaliści w systemach instalacji i utrzymania systemów IT