Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Studentka siedzi przy urządzeniu w laboratorium.

Elektronika i telekomunikacja

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Brak rekrutacji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Kierunek elektronika i telekomunikacja jest oparty na koncepcji uczenia projektowego (Project Based Learning), ze szczególnym naciskiem na kompetencje praktyczne i aplikacyjne, elastyczność oraz możliwość indywidualnego rozwoju. W pierwszym semestrze studenci realizują zespołowo projekt autonomicznego systemu elektronicznego, rozwijający wiedzę i umiejętności z obszaru elektroniki (projektowania układów, systemów mikroprocesorowych, sensorów i aktywatorów) oraz telekomunikacji (przetwarzania sygnałów, łączności bezprzewodowej, Internetu rzeczy - IoT). Projektowi towarzyszą przedmioty dodatkowe, których tematyka i poruszane zagadnienia znajdują bezpośrednie zastosowanie przy jego realizacji. Projekt badawczo-rozwojowy (R&D) realizowany indywidualnie bądź zespołowo w drugim i trzecim semestrze umożliwia studentom dalszy rozwój w wybranych obszarach we współpracy z partnerami przemysłowymi i biznesowymi lub jednostkami naukowymi PŁ. Uzupełnieniem programu jest szeroka oferta przedmiotów obieralnych oraz wsparcie w zakresie przedsiębiorczości, zarządzania projektami i metodyki pracy naukowej.

    Zobacz szczegółowy program studiów.

    Opinie absolwentów

    Studia magisterskie na kierunku elektrotechnika i telekomunikacja to spora dawka praktyki, pozwalająca przekuć wiedzę w coś namacalnego i praktycznego. Mocny akcent projektowy tych studiów pozwala samemu wybrać obszar swojej specjalizacji i zainteresowań, a „klasyczne” przedmioty służą głównie poszerzaniu perspektywy, aby patrzeć na konkretne zagadnienia inżynierskie bardziej całościowo.

    Twarz mężczyzny w bliskim ujęciu.
    Mikołaj P. Woźniak, research associate, Carl von Ossietzky University of Oldenburg

    Uważam, że ten kierunek powinien znaleźć się w TOP10 studiów na czasie ze względu na wszechstronną wiedzę, jaką pozwala zyskać, a także możliwości rozwoju po studiach. Dla mnie szczególnie ważne były zajęcia z optoelektroniki i sieci światłowodowych, które są podstawą technicznej części mojej pracy zawodowej.

    Zdjęcie portretowe mężczyzny z kablami.
    Maciej Szumacher, Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o.

    Kompetencje, które zyskasz

    układy elektroniczne
    systemy mikroprocesorowe
    technologie sprzętu elektronicznego
    systemy telekomunikacyjne 5G+
    sieci światłowodowe
    Internet Rzeczy (IoT)
    odnawialne źródła energii
    elektromobilność

    O Tobie

    Bill Gates zauważył, że „postęp technologii polega na dostosowaniu jej tak, abyś nawet jej nie zauważał i tak by mogła stać się częścią codziennego życia”. Elektronika i telekomunikacja to idealne kierunki zmian, które wkradają się do naszej codzienności niepostrzeżenie, dzięki czemu z łatwością się z nimi oswajamy.

    Studia ukończysz z zaawansowanymi kompetencjami z zakresu współczesnej elektroniki i telekomunikacji oraz informatyki, popartymi znajomością trendów rozwojowych tych obszarów nauki i techniki. Zdobędziesz specjalistyczne umiejętności projektowania układów elektronicznych, różnorodnych współczesnych systemów mikroprocesorowych oraz systemów komunikacji bezprzewodowej, a także zaawansowanego programowania w zakresie inteligencji obliczeniowej. Rozwiniesz również kompetencje miękkie, w szczególności planowania i organizacji pracy zespołowej a także wzajemnej komunikacji i prezentowania osiągniętych wyników. 

    Uzyskane wykształcenie umożliwi Ci podjęcie pracy o zróżnicowanym charakterze w firmach o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, informatycznym i in. Odnajdziesz się zarówno w pracy projektowo-inżynierskiej, jak i badawczo-rozwojowej. Dzięki przygotowaniu do dalszego samodzielnego zdobywania wiedzy sam/a pokierujesz własnym rozwojem zawodowym – a może zdecydujesz się na studia doktoranckie? 

    Przenieś swoje umiejętności na wyższy poziom i zdobądź tytuł magistra inżyniera. 

    Praktyki

    Praca po studiach

    •    firmy o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, informatycznym,
    •    branża IT, w tym rozwiązań mobilnych, systemów mikroprocesorowych, IoT,
    •    automotive, odnawialne źródła energii, AGD,
    •    integratorzy współczesnych technologii – inteligentne budynki i miasta, przemysł 4.0,
    •    rozwój naukowo-badawczy.