Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Zdjęcie w tle
Studentki wykonują szkice w pracowni rysunku.

Architektura (język angielski)

Tytuł zawodowy

magister inżynier architekt

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studia na kierunku architektura pozwalają rozwinąć w szerokim zakresie wyobraźnię przestrzenną i przygotowują do tworzenia obiektów architektonicznych oraz koncepcji urbanistycznych o dużym stopniu skomplikowania. Potrzebną wiedzę i umiejętności studenci posiadą dzięki przedmiotom kierunkowym, takim jak: projektowanie architektoniczne w kontekście śródmiejskim, projektowanie architektoniczne obiektów użyteczności publicznej czy integracja procesów projektowania – BIM oraz wielu innych. Ważny element edukacji stanowią moduły związane z konserwacją zabytków oraz z rewitalizacją i rehabilitacją środowiska zurbanizowanego. Problematyka ta od wielu lat jest silną stroną Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ. Studenci zdobywają wiedzę, jak w pracy projektowej współdziałać ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych i artystycznych oraz umiejętność kierowania procesem wykonawczym w zakresie architektury, urbanistyki, architektury wnętrz. Uzyskane umiejętności wykorzystują w projektowaniu zarówno obiektów nowych, jak i adaptowanych. Zajęcia plastyczne pozwają im na rozwinięcie wrażliwości na kolor, kompozycję, proporcje czy grę światła. Studia dają możliwość zapoznania się z zagadnieniami teoretycznymi a dzięki modułom seminariów, ściśle powiązanych z badaniami naukowymi prowadzonymi na wydziale i w instytucie oraz przedmiotowi metodyka pracy naukowej, przygotowują do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinie architektura i urbanistyka. Od roku 2019/2020 przedmiotom projektowym towarzyszą seminaria naukowo-badawcze i specjalistyczne.

    Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w każdym semestrze znajduje się na stronie.


    Specjalności:

    Opinie absolwentów

    Studia na architekturze to zdobywanie ogromnej wiedzy z historii sztuki i współczesnej architektury. Wybierzecie się w niesamowitą podróż po domach, pałacach, kościołach, które poznacie wirtualnie na wykładach, a niekiedy odwiedzicie także „na żywo”. W przyszłości będziecie potrafili ocenić ich piękno lub brzydotę i to z zupełnie innej – świadomej – perspektywy.

    Studentka zdjęcie portretowe.
    Aleksandra Ołowska, architekt w firmie Jander Kabza Architekci

    Wysoka pozycja uczelni, doświadczona kadra, z którą można nawiązać fajny, „ludzki” kontakt, koła naukowe, a do tego imprezy uczelniane - wszystko to składa się na obraz PŁ jako doskonałego miejsca do zdobywania wiedzy i umiejętności. Już sam kampus ma klimat inspirujący dla architekta. Na studiach nauczyłam się technicznych zagadnień, bez których nie mogłabym rozpocząć kariery.

    Kobieta w naszyjniku siedzi w biurze architektonicznym z gazetą w ręku.
    Aleksandra Przedecka, firma Zmiana Planu

    Kompetencje, które zyskasz

    Architektura
    Projektowanie 3D
    Budownictwo
    Malarstwo
    Scenografia

    O Tobie

    Amfiteatr Flawiuszów, czyli słynne Koloseum w Rzymie, mogło pomieścić około 50 tys. widzów – niemal tylu, ilu wejść może jednocześnie na Stadion Narodowy w Warszawie, który mieści 58 tys. oglądających. Numerowane wejścia do Koloseum (których było aż 80) umożliwiały Rzymianom sprawne zajmowanie miejsc na trybunach. Dokonania starożytnej architektury wciąż zaskakują i stanowią świetną inspirację. Brak zaawansowanych technologii sprawiał, że budynki projektowano na podstawie praw fizyki, matematyki i znajomości materiałów naturalnych. Mimo że znajomość tych dziedzin nie była jeszcze tak zaawansowana, antyczne budowle przetrwały do dziś i wciąż zachwycają zwiedzających.

    Historia uczy nas tworzenia rozwiązań opartych na prostych zasadach i prawach naturalnych. Gdy połączymy tę wiedzę z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, możemy tworzyć niezwykłe i intuicyjne konstrukcje. Aby tego dokonać, przyda się jednak specjalistyczna wiedza, którą uzyskasz na kierunku architektura drugiego stopnia. Studia zapewnią Ci szeroką wiedzę i umiejętności, pozwalające na pracę zarówno w zespołach projektowych, jak i w wykonawstwie. Będziesz mógł ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Dowiesz się, jak w pracy projektowej współdziałać ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych i artystycznych. Nauczysz się kierowania procesem wykonawczym w zakresie architektury wnętrz zarówno w obiektach nowo projektowanych, jak i adaptowanych, a także zyskasz przygotowanie do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • biura projektowe
    • firmy wykonawcze
    • pracownie związane z projektowaniem wnętrz
    • własna działalność gospodarcza
    • instytucje administracji państwowej i samorządowej
    • pracownie konserwatorskie
    • rozwój naukowy