Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Zdjęcie w tle
Studentki wykonują szkice w pracowni rysunku.

Architektura

Tytuł zawodowy

magister inżynier architekt

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studia na kierunku architektura II stopnia pozwalają ukształtować wyobraźnię przestrzenną i przygotowują do tworzenia różnorodnych form obiektów architektonicznych w ramach przedmiotów kierunkowych, takich jak: projektowanie architektoniczne w kontekście śródmiejskim, projektowanie architektoniczne obiektów użyteczności publicznej, projektowanie urbanistyczne, integracja procesów projektowania – BIM. Program studiów zawiera przedmioty uzupełniające wiedzę z pierwszego stopnia, ale także pozwala rozwinąć zupełnie nowe umiejętności. Podczas trzech semestrów studenci kształcą się z zakresu infrastruktury technicznej, teorii projektowania czy nowoczesnych technologii. Poznają także aspekty prawne w procesie inwestycyjnym. Ważny element edukacji stanowią moduły związane z konserwacją zabytków oraz z rewitalizacją i rehabilitacją środowiska zurbanizowanego. Studenci mogą wybrać interesujące ich przedmioty obieralne, takie jak ochrona dziedzictwa kulturowego, historia sztuki czy filozofia i estetyka. Na kierunku architektura II stopnia prowadzony jest jeden program studiów w dwóch ścieżkach językowych - architektura w języku polskim i angielskim. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat deklaruje chęć studiowania w języku obcym.  

    Zobacz szczegółowy program studiów.

    Opinie absolwentów

    Studia na architekturze to zdobywanie ogromnej wiedzy z historii sztuki i współczesnej architektury. Wybierzecie się w niesamowitą podróż po domach, pałacach, kościołach, które poznacie wirtualnie na wykładach, a niekiedy odwiedzicie także „na żywo”. W przyszłości będziecie potrafili ocenić ich piękno lub brzydotę i to z zupełnie innej – świadomej – perspektywy.

    Studentka zdjęcie portretowe.
    Aleksandra Ołowska, architekt w firmie Jander Kabza Architekci

    Wysoka pozycja uczelni, doświadczona kadra, z którą można nawiązać fajny, „ludzki” kontakt, koła naukowe, a do tego imprezy uczelniane - wszystko to składa się na obraz PŁ jako doskonałego miejsca do zdobywania wiedzy i umiejętności. Już sam kampus ma klimat inspirujący dla architekta. Na studiach nauczyłam się technicznych zagadnień, bez których nie mogłabym rozpocząć kariery.

    Kobieta w naszyjniku siedzi w biurze architektonicznym z gazetą w ręku.
    Aleksandra Przedecka, firma Zmiana Planu

    Kompetencje, które zyskasz

    Architektura
    Projektowanie 3D
    Malarstwo
    Rzeźba
    Certyfikat ENAEE
    projektowanie BIM

    O Tobie

    Wiedzieliście, że w Sztokholmie wiele stacji metra zaprojektowano w duchu architektury organicznej, która kształtowana była analogicznie do natury? Można tam znaleźć m.in. nagie skały w naturalnej formie. Co więcej, przy budowie poszczególnych stacji często wykorzystywano istniejące wcześniej jaskinie. Dzięki temu nie tylko nowe instalacje wpisywały się w infrastrukturę lokalną, ale także wykorzystywały naturalne ukształtowanie przestrzeni. Takie działania pozwoliły na ograniczenie kosztów i materiałów, ale także projektowanie infrastruktury dopasowanej do otoczenia. To wartości, które tworzą podstawy nowoczesnej architektury i budownictwa – jeżeli Ty także chcesz nauczyć się działać w zgodzie z nimi, wybierz studia II stopnia na Politechnice Łódzkiej!  

    Na studiach magisterskich rozwiniesz wyobraźnię przestrzenną oraz wrażliwość na kolory, proporcje i grę świateł. Zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak w pracy projektowej współdziałać ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych i artystycznych. Umiejętność kierowania procesem wykonawczym w  zakresie architektury wnętrz pozwoli Ci zarządzać pracą zespołu zarówno w obiektach nowo projektowanych, jak i adaptowanych. Zyskasz także przygotowanie do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.   

    Praktyki

    Praca po studiach

    • biura architektoniczne,
    • działalność zawodowa w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego,
    • wykonawstwo, nadzór budowlany,
    • branża budowlana i architektoniczna (w tym architektura wnętrz) w kraju i za granicą.