Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Aplikacja zarządzania inteligentnym domem wyświetlona na tablecie.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Systemy sterowania inteligentnymi budynkami

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Kierunek magisterski systemy sterowania inteligentnymi budynkami powstał w odpowiedzi na rozwój technologii i zaawansowanych algorytmów jak AI (Artificial Intelligence) oraz rosnące potrzeby rynku pracy na specjalistów w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań inteligentnego budownictwa. Z jednej strony, to naturalna kontynuacja studiów I stopnia, pogłębiająca wiedzę i umiejętności oraz poszerzająca kompetencje z zakresu technologii budynkowych, elektroautomatyki, systemów sterowania i zarządzania oraz odnawialnych źródeł energii. Z drugiej strony, to kierunek pełen wiedzy praktycznej z zakresu interdyscyplinarnych i w pełni zintegrowanych rozwiązań przeznaczonych dla potrójnej transformacji miast: ekologicznej, cyfrowej i społecznej.
Dzięki doświadczonej kadrze program studiów został zaprojektowany użytkowo - umożliwia studentom rozwijanie praktycznych umiejętności w zakresie projektowania i programowania systemów BMS (Building Management System) i BACS (Building Automation And Control Systems), monitorowania i zarządzania energią (EMS - Energy Management System) oraz modelowania procesów i integracji różnych instalacji teletechnicznych. Studenci uczą się projektować budynki bezpieczne i efektywne energetycznie oraz tworzyć algorytmy nadzorujące ukierunkowane na zapewnienie komfortu użytkowników zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i zeroemisyjności. Poznają także układy zasilania budynków, systemów teletechnicznych, technologie OZE, ciepła, chłodu i energii elektrycznej, systemy zintegrowane z budynkiem, systemy HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) i oświetlenia. Zapewniają one optymalny mikroklimat w pomieszczeniach, co ma znaczący wpływ na stan zdrowia człowieka i możliwości jego regeneracji. Poznają także dyrektywę efektywności energetycznej budynków EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), auditing energetyczny i środowiskowy, implementację urządzeń PLC (Programmable Logic Controller), HMI (Human-Machine Interface), IoT (Internet of Things). Zyskują niezbędną wiedzę na temat interoperacyjności i agregacji danych, komunikacji sieciowej, rozwiązań elektroinstalacyjnych i teletechnicznych. Dzięki temu studenci zdobędą wiedzę o zakresie międzynarodowym, umożliwiającą podjęcie pracy w wysoko wyspecjalizowanej branży systemów dla inteligentnych budynków. Program studiów obejmuje również bardzo istotne zagadnienia dotyczące zabezpieczenia odpowiedniej reakcji systemów i służb w budynkach w przypadku wystąpienia awarii lub poważnej usterki systemów teletechnicznych oraz zagadnienia odpowiedzialności za utrzymanie techniczne urządzeń i systemów technicznych obiektu.
 

Kompetencje, które zyskasz

Monitorowanie parametrów budynków
Zarządzanie energią
Systemy BMS i BACS
Magazynowanie energii
Systemy HVAC i oświetleniowe
Smart Home
Smart Building
Smart City
Zrównoważony rozwój
Efektywność energetyczna
Przedsiębiorczość

O Tobie

Ten kierunek to propozycja dla osób, które chcą ukierunkować wiedzę na zagadnienia zaawansowanych technologii i systemów stosowanych w nowoczesnym budownictwie, pogłębić wiedzę techniczną i rozwinąć umiejętności praktyczne. Jeśli interesuje Cię, jak projektować systemy nadzorujące budynki ekologiczne, jak zbierać dane i zarządzać energią, jak tworzyć rozwiązania dla miast przyszłości – to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!
Na studiach poznasz elementy Facility Management, czyli zarządzania zakresem podstawowych usług dotyczących technicznego utrzymana budynków. Dowiesz się, jak przeprowadzać przeglądy i inspekcje techniczne, jak dokonywać analizy usterek i stanu technicznego obiektu, jak tworzyć plany utrzymania budynku oraz podstawowych inwestycji. 

To studia dla tych, którzy chcą nie tylko wdrażać innowacyjne rozwiązania, ale także je tworzyć. Interdyscyplinarny charakter kierunku umożliwia pogłębienie wiedzy z zakresu elektrotechniki, automatyki, informatyki stosowanej oraz efektywności energetycznej w budownictwie i inżynierii środowiska.

Na studiach nie tylko poznasz najnowsze rozwiązania stosowane w automatyce budynkowej, ale także nauczysz się je projektować, programować, stosować i integrować z fizycznym obiektem. Nauczysz się wykorzystywać cyfrowe odwzorowanie w przestrzeni wirtualnej (Digital Twin) do przetwarzania danych na potrzeby np. wnioskowania „wprzód" (Forward Chaining), czy prognozowania użycia energii. Dowiesz się, jak analizować podstawowe informacje o budynku, jak monitorować zużycie energii, czy jak wdrażać odnawialne źródła energii, a także jak przygotowywać i realizować audyty energetyczne. Rozwiniesz umiejętności współpracy w interdyscyplinarnych zespołach i poprowadzisz własne projekty z zakresu transferu technologii, korzystając z nowoczesnych metod pracy, takich jak PBL (Project Based Learning lub Problem Based Learning, w zależności od kontekstu), Flipped Education czy Design Thinking. Twoje kompetencje będą odpowiedzią na realne potrzeby rynku – zarówno lokalnego, jak i międzynarodowego.
 

Praktyki

Praca po studiach

•    specjalista sterowania budynkiem, 
•    specjalista zarządzania budynkiem, 
•    specjalista automatyk, 
•    specjalista ds. systemów BACS, 
•    specjalista ds. systemów automatyki budynkowej, 
•    programista PLC, 
•    menadżer projektów, 
•    inspektor urządzeń technicznych budynku, 
•    specjalista utrzymania ruchu, 
•    projektant systemów BMS, 
•    inżynier produktu, 
•    elektroautomatyk, 
•    lider projektów automatyki budynkowej, 
•    inżynier budowy automatyk, 
•    projektant instalacji elektrycznych, 
•    projektant instalacji OZE, 
•    kosztorysant instalacji elektrycznych i automatyki, 
•    automatyk serwisu mobilnego budynku, 
•    inżynier sprzedaży rozwiązań automatyki budynkowej, 
•    projektant systemów automatyki budynkowej, 
•    automatyk BMS.