Inżynieria procesów przemysłowych
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Inżynieria procesów przemysłowych to kierunek pozwalający zdobyć wiedzę i umiejętności charakteryzujące inżyniera procesu – specjalisty posiadającego szeroki zestaw kompetencji inżynierskich cenionych na rynku pracy, wykorzystywanych w celu opracowania i udoskonalenia procesów stosowanych w przemyśle przetwórczym. Kierunek ten stanowi podstawę rozwoju wielu gałęzi gospodarki. Obejmuje projektowanie, wytwarzanie i formowanie wyrobów oraz ich komponentów uwzględnieniem najnowszych technologii oraz trendów w rozwoju przemysłu.
Studenci zdobędą podstawy nauk inżynierskich, a także poznają nowoczesne narzędzia oraz metody analizy eksperymentalnej stosowane w inżynierii chemicznej i biochemicznej. Program studiów opracowano z uwzględnieniem wymagań i zapotrzebowania ze strony przemysłu. W toku studiów studenci uczą się nie tylko samodzielnego rozwiązywania złożonych problemów związanych z projektowaniem, eksploatacją i optymalizacją istniejących technologii, ale również zdobywają umiejętności pozwalające efektywnie współpracować w zespołach realizujących projekty przemysłowe. Przyszli inżynierowie procesowi zyskują także kluczową wiedzę z zakresu ochrony surowców, poznają najnowsze metody zwiększania efektywności energetycznej, zasady wykorzystania alternatywnych źródeł energii czy recyklingu produktów.
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Masz świadomość, że wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to na wielką skalę przyszłość, która już się zaczęła? Chcesz poznać i wprowadzać w praktyce zasadę „green deal” i poznać wymogi strategii Europejskiego Zielonego Ładu? Jeśli tak, to inżynieria procesów przemysłowych to dla Ciebie najlepszy wybór!
Aby skutecznie zarządzać procesami w przemyśle, niezbędna jest zaawansowana wiedza techniczna oraz umiejętność jej wykorzystania w zmieniających się warunkach gospodarczych. Właśnie takie przygotowanie zyskasz na kierunku inżynieria procesów przemysłowych. Jako przyszły inżynier procesu nauczysz się korzystać z najnowszych narzędzi inżynieryjnych i z ich pomocą projektować oraz ulepszać procesy przetwarzania surowców w produkty o wysokiej wartości. Zyskasz także solidne podstawy z zakresu inżynierii chemicznej i biochemicznej, dlatego Twoja wiedza oraz doświadczenie staną się bezcenne, gdy będzie trzeba dostosować procesy do nowych wymagań.
Warto podkreślić, że szeroki zakres kompetencji, jakie zdobędziesz podczas studiów, umożliwi Ci dużą zdolność adaptacyjną do zmieniających się wymagań rynku pracy. Zostaniesz inżynierem potrzebnym w każdym przedsiębiorstwie przetwórczym.
Praktyki
Praca po studiach
- inżynier procesowy w branżach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego,
- inżynier produkcji,
- technolog,
- inżynier jakości,
- projektant instalacji przemysłowych,
- naukowiec w centrum badawczo-rozwojowym.