Jestem absolwentką chemii i technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swoich zainteresowaniach zawodowych zwróciłam się ku chemii farmaceutycznej i biochemii, a studia na Wydziale Chemicznym dały mi ku temu doskonałą podstawę, umożliwiając szerokie kontakty z zespołami naukowymi na całym świecie.
Technologia chemiczna
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Technologia chemiczna to kierunek z pogranicza chemii oraz inżynierii chemicznej i procesowej, który w praktyczny sposób łączy wiedzę o syntezie produktów chemicznych ze znajomością metod ich wytwarzania z wykorzystaniem dostępnych surowców oraz aparatury. Studenci uczą się zasad bezpiecznego i ekonomicznego gospodarowania surowcami, produktami, a także odpadami chemicznymi. Poznają również zasady zrównoważonego rozwoju promowane w nowoczesnych technologiach oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wiele przedmiotów prowadzonych jest w formie projektowej w grupach studenckich, co ułatwia późniejszą adaptację w miejscu pracy. Siatka zajęć uwzględnia nie tylko przedmioty ścisłe, takie jak biologia i chemia, ale również szereg specjalistycznych zajęć technicznych. Dzięki nim studenci zdobywają wiedzę o najnowszych technologiach stosowanych w branży. Z oferty zajęć obieralnych można wybrać interesujące przedmioty, takie jak chemia analityczna, fizyczna lub organiczna. Zajęcia laboratoryjne odbywają się w halach technologicznych. Pozwala to na rozwiązywanie rzeczywistych problemów produkcyjnych. W toku studiów odbywają się będą wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, wykłady eksperckie wygłaszane przez ekspertów z przemysłu, a także zorganizowane zostaną dodatkowe kursy obsługi urządzeń przemysłowych, kończące się certyfikacją. Kierunek technologia chemiczna przeszedł pomyślnie akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) i otrzymał europejski certyfikat EUR-ACE® Label (European Accredited Engineering Bachelor Degree).
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Specjalności:
- gospodarka odpadami,
- technologia barwników i środków chemii gospodarczej,
- technologie biomedyczne,
- technologia chemiczna organiczna,
- technologia polimerów.
Opinie absolwentów
Ukończyłem studia na kierunku technologia chemiczna o specjalizacji technologia polimerów na Wydziale Chemicznym PŁ. Dzięki zdobytej tam wiedzy bez problemu planuję i realizuję projekty badawcze w dziedzinie opakowań spożywczych. Informacje z przetwórstwa tworzyw sztucznych, pozwalają mi na aktywne uczestnictwo w spotkaniach firmowych, jak również w pozyskaniu nowych kontaktów biznesowych.
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Gdy Twoi rówieśnicy bawili się zabawkami, Ty opracowywałeś pierwsze formuły z zestawem małego chemika? A może podkradałeś sodę z kuchni, aby stworzyć wielki wulkan? Niezależnie od tego, czy zapał do chemii masz w genach, czy nabyłeś w toku nauki w szkole, czy zależy Ci na zdobyciu dochodowej pracy w przemyśle - technologia chemiczna to zawsze strzał w dziesiątkę!
Praca w laboratorium i tworzenie innowacyjnych preparatów staną się Twoją codziennością. Poznasz rozwiązania stosowane we współczesnym biznesie chemicznym i będziesz miał okazję przeprowadzić własne, zaawansowane badania naukowe. Dużym atutem tego kierunku studiów jest możliwość wyboru specjalności spośród pięciu proponowanych: gospodarka odpadami, technologia barwników i środków chemii gospodarczej, technologia chemiczna organiczna, technologia polimerów oraz technologie biomedyczne. Niezależnie od Twojego wyboru jako absolwent kierunku Technologia chemiczna znajdziesz szybko zatrudnienie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w branżach pokrewnych. Będziesz również przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Chciałbyś w pełni wykorzystać czas studiów? Wybierz jedno z trzech kół naukowych Wydziału Chemicznego: Koło Chemików „Trotyl”, Koło Nanotechnologów „Nano” oraz Koło Naukowe „Polimer”. Dzięki temu zyskasz dodatkową okazję, by zrealizować swoje projekty, uczestniczyć w konferencjach naukowych, imprezach studenckich czy integracyjnych. Brzmi dobrze? Jeśli czujesz chemię do chemii, dołącz do grona studentów Politechniki Łódzkiej!
Praktyki
Praca po studiach
- inżynier technolog w zakładach przemysłu chemicznego, przetwórstwie tworzyw sztucznych, branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej,
- inżynier w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości, przedsiębiorstwach handlowych, instytucjach administracji państwowej i samorządowej oraz instytucjach ochrony środowiska,
- własna działalność gospodarcza.