Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Aplikacja zarządzania inteligentnym domem wyświetlona na tablecie.

Systemy sterowania inteligentnymi budynkami

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
informatyka
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311302 technik elektroenergetyk transportu szynowego
311303 technik elektryk
311307 technik energetyk
311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311412 technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
311413 technik robotyk
311909 technik automatyk
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
311930 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
311940 technik urządzeń dźwigowych
351103 technik teleinformatyk
351203 technik informatyk
321406 technik programista
352203 technik telekomunikacji
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inteligentnego budownictwa. Tylko połączenie wiedzy z zakresu elektrotechniki, architektury oraz inżynierii środowiska daje interdyscyplinarne kompetencje wymagane do skutecznego wykonywania zadań z zakresu projektowania, programowania oraz integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach. Zgodnie z tymi najnowszymi oczekiwaniami rynkowymi został zaprojektowany program studiów na kierunku systemy sterowania inteligentnymi budynkami. Nie brakuje w nim zarówno podstawowych przedmiotów, jak również specjalistycznie sprofilowanych zajęć. Studenci mają okazję zapoznać się ze specyfiką branży elektrycznej, nowoczesnych systemów zarządzania energią oraz instalacji systemów energii odnawialnej. Pełna gama przedmiotów z zakresu sterowników programowalnych oraz systemów kontrolno-pomiarowych daje absolwentowi umiejętności możliwe do wykorzystania w wielu branżach pokrewnych. Jest to kierunek międzywydziałowy, realizowany przez trzy Wydziały PŁ: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Kompetencje, które zyskasz

Architektura
    Ochrona środowiska
    Odnawialne źródła energii
    Automatyka

O Tobie

Osiedla i miasta inteligentnych budynków to nie jest już kadr z filmu science fiction. To wizja, która przenika do naszej codzienności. Branża budowlana z jednej strony musi sprostać coraz większym oczekiwaniom klientów, z drugiej – spełnić rosnące wymagania prawne i ekonomiczne, dotyczące choćby efektywności energetycznej budynków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak projektować innowacje techniczne oraz poznać zasady, które będą kreowały przyszłą infrastrukturę, wybierz kierunek systemy sterowania inteligentnymi budynkami!

Wykorzystywanie czujników i sensorów to już standard we współczesnym budownictwie. Z nami nie tylko dowiesz się, jak projektować takie systemy, ale także nauczysz się programować zasilające je urządzenia. Będziesz w stanie w znaczącym stopniu zautomatyzować działanie budynków i wprowadzić udogodnienia ułatwiające życie ich użytkownikom. Zdobędziesz nie tylko umiejętności informatyczno-techniczne, ale także zdolności interpersonalne. Wszystko to dzięki podejmowaniu w czasie studiów interdyscyplinarnych zadań w grupie oraz kierowaniu jej pracami. Nauczysz się również przygotowania odpowiedzniej dokumentacji technicznej. Dodatkowo, wiedza na temat odnawialnych źródeł energii, modernizacji systemów zasilania oraz instalacji budynkowych pozwoli Ci projektować budynki zgodnie z ideą “eco friendy”. To połączenie pozwoli Ci rozpocząć dochodową karierę zawodową w laboratoriach badawczo-rozwojowych lub biurach konstrukcyjnych. Nie tylko będziesz mógł projektować i wdrażać innowacyjne rozwiązania, ale także przeprowadzać kontrole oraz certyfikacje energetyczne budynków.

Praktyki

Praca po studiach

• stanowiska pracy w zakresie elektryki, automatyzacji i sterowania obiektów,
    • stanowiska pracy w charakterze programisty urządzeń stosowanych w inteligentnym budynku,
    • stanowiska pracy w zakresie uruchamiania systemów BMS i EMS, systemów SCADA,
    • stanowiska pracy w charakterze eksperta wykonującego auditing energetyczny budynków oraz audyty oświetlenia,
    • stanowiska pracy w zakresie instalacji PV i magazynów energii,
    • laboratoria badawczo-rozwojowe i biura konstrukcyjne w zakładach produkujących układy automatyki budynkowej,
    • praca na Uczelni, zapewniające rozwój naukowy.