Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Zdjęcie w tle
Dwaj mężczyźni mierzą ekierką odcinek na tablicy.

Matematyka stosowana

Tytuł zawodowy

licencjat

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

6

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Matematyka stosowana to połączenie analitycznego myślenia z umiejętnościami informatycznymi. Wiedza ogólna, jaką zdobywają studenci, pozwala stosować metody matematyczne do rozwiązywania problemów w nowoczesnych działach gospodarki. Studia pozwalają także zyskać wiedzę w zakresie nauk informatycznych, dzięki czemu absolwenci świetnie poruszają się w specjalistycznych programach typu R-Studio, Java, Excel czy po bazach danych. Kierunek matematyka na pierwszym stopniu został podzielony na trzy specjalności, aby studenci mogli jak najlepiej rozwijać swoje pasje. Zainteresowani szeroką branżą ubezpieczeń, szacowaniem kosztów kredytów oraz wyceną papierów wartościowych znakomicie odnajdą się na specjalizacji matematyka finansowa i ubezpieczeniowa. Pasjonatów analityki biznesowej, którzy widzą się w pracy w korporacjach lub mniejszych firmach, z pewnością zainteresuje specjalność matematyczne metody analizy danych biznesowych. Z myślą o tych, którzy chcą pracować w placówkach przemysłowych zajmujących się tworzeniem oraz analizowaniem modeli różnorodnych procesów, przygotowaliśmy specjalność zastosowania matematyki w naukach ścisłych. Dzięki przedmiotom ogólnoekonomicznym studenci opanowują również zagadnienia związane z prognozowaniem w biznesie, rynkami finansowymi oraz prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Rozwiną również umiejętności pracy w grupie w ramach zajęć dotyczących komunikacji interpersonalnej w firmie.

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


    Specjalności:

    • matematyczne metody analizy danych biznesowych,
    • matematyka finansowa i ubezpieczeniowa,
    • zastosowania matematyki w naukach ścisłych.

    Opinie absolwentów

    Studia w Instytucie Matematyki PŁ dały mi przede wszystkim możliwość poznawania matematyki, która jest naprawdę fascynującą dziedziną nauki. Studia otworzyły przede mną także perspektywę pracy naukowej.

    Mężczyzna stoi przed budynkiem.
    Mateusz Lichman

    Podczas pierwszych zajęć usłyszałem od jednego z profesorów: „Matematyka uczy myśleć”. Rzeczywiście, studia matematyczne pozwalają nabyć szereg bardzo istotnych kompetencji. Studenci uczą się analizować, rozwiązywać problemy i doskonalą logiczne myślenie, przydatne właściwie na każdej ścieżce zawodowej.

    Łukasz Wiśniewski przy komputerze.
    Łukasz Wiśniewski, Senior RPA Developer w firmie Nordea Bank Abp.

    Kompetencje, które zyskasz

    Matematyka
    Informatyka
    Zarządzanie bazami danych
    R-Studio
    Java

    O Tobie

    Jak powiedział Roger Bacon: "Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki". O prawdziwości tego stwierdzenia można się łatwo przekonać, wybierając studia matematyczne. 

    Podczas studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu nauk ścisłych, wsparte kompetencjami informatycznymi. Dzięki temu połączeniu będziesz umiał implementować przydatne metody matematyczne w celu rozwiązania problemów praktycznych przy użyciu technologii informatycznych. W programie studiów przygotowaliśmy dla Ciebie szereg zajęć specjalistycznych, w tym dotyczące matematyki finansowej i ubezpieczeniowej oraz eksploracji danych z użyciem konstrukcji i operowania na bazach danych (BIG DATA). Nauczysz się także podstaw analizy cyklu życia urządzeń, zarządzania projektami, podstaw ekonomii i przedsiębiorczości. Dzięki ofercie przedmiotów obieralnych możesz wybrać interesujące Cię zagadnienia - np. finanse osobiste, teoria liczb i kryptografia. To Ty decydujesz, w którym kierunku chcesz się rozwijać. 

    Praktyki

    Praca po studiach

    • analityk giełdowy,
    • analityk kredytowy,
    • doradca emerytalny,
    • analityk baz danych,
    • statystyk,
    • analityk ubezpieczeniowy,
    • doradca ubezpieczeniowy,
    • pracownik instytucji finansowych.