Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Zdjęcie w tle
Wyświetlenie wartości wskazywane na urządzeniu pomiarowym w laboratorium.

Inżynieria ochrony środowiska

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
biologia
biologia
geografia
geografia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311208 technik inżynierii środowiska i melioracji
311218 technik inżynierii sanitarnej
311603 technik technologii chemicznej
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
314403 technik technologii żywności
325511 technik ochrony środowiska i melioracji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Inżynieria ochrony środowiska to kierunek, będący odpowiedzią na współczesne problemy związane ze zmianami środowiska naturalnego. Studenci uczą się nie tylko projektować nowoczesne rozwiązania, ale także stają się świadomi i odpowiedzialni za ochronę natury. Jest to niezwykle istotne w czasach, gdy wszystkie działania człowieka ukierunkowane są na powstrzymanie zmian klimatycznych, które są największym wyzwaniem dla nauki i gospodarki w wymiarze globalnym. Studia na kierunku inżynieria środowiska są interdyscyplinarne i mają charakter zarówno techniczny, jak i techniczno-przyrodniczy. Studenci poznają metody wykorzystywania zaawansowanych rozwiązań w zakresie ochrony powietrza, wód oraz powierzchni ziemi. Na początku poznają niezbędne zagadnienia z nauk ścisłych, a także dowiadują się, jak wykorzystywać dokonania techniczne w branży. Specjalistyczne zajęcia przygotują do projektowania i konstruowania urządzeń oraz obiektów ochrony środowiska. Nabyta wiedza i kompetencje umożliwią realizację nawet bardzo skomplikowanych procedur m.in. do przeprowadzania kontroli energetycznych, nadzoru technicznego czy oceny ekologicznej stosowanych technologii. Nasi absolwenci są dobrze przygotowani do realizacji prac inwestycyjnych, projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych oraz budowlanych z zakresu inżynierii ochrony środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji. 

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

    Opinie absolwentów

    Bardzo chwalę sobie uczestnictwo w kole naukowym "Oktan". Pragnę zachęcić do przykładania szczególnej wagi do tego typu aktywności dodatkowych, gdyż przyszli pracodawcy traktują je jako jeden z kluczowych czynników przy zatrudnieniu.

    marcin_galamon_abslowent__0.jpg
    mgr inż. Marcin Gałamon - Procter&Gamble, Gillette Poland International Sp. z o.o.

    Drodzy Maturzyści, na studiach nie jest ważne tylko to, jaką wiedzę przekażą Wam doktorzy i profesorowie. Najważniejsze jest szukać, inspirować się, dążyć do zrozumienia i sprawienia, że nauka stanie się naszą pasją. Jeżeli dodatkowo możecie podzielić się tym z innymi, poszerzając swoje horyzonty, wtedy prawdziwie się rozwijacie.

    Kobieta siedzi przy laptopie na tle loga firmy Anwil SA.
    Kinga Wojciechowska, inżynier procesów produkcyjnych w firmie Anwil S.A.

    Studiując inżynierię ochrony środowiska (dawniej: inżynierię środowiska), zdobyłam wiedzę dotyczącą technologii oczyszczania powietrza, ścieków, uzdatniania wody, gospodarowania odpadami, jak również ochrony przed hałasem.

    Bohaterska stoi na tle ścianki firmowej.
    dr inż. Magdalena Olak-Kucharczyk, starszy specjalista w Sieci Badawczej Łukasiewicz

    Kompetencje, które zyskasz

    Ochrona środowiska
    Odnawialne źródła energii
    Efektywność energetyczna

    O Tobie

    Jak stosować nowe technologie chroniące naturę? Odpowiedź na to pytanie znają studenci inżynierii ochrony środowiska! Zastanawiasz się, czy zostać jednym z nich? Sprawdź możliwości, które zyskasz, wybierając studia na Politechnice Łódzkiej! 

    Przede wszystkim coraz częściej mówi się o zupełnie nowej orientacji naukowo-gospodarczej inżynierii środowiska: w grę wchodzą tu kierunki związane z przyszłością nauki i gospodarki, a są to m.in. obszary tzw. smart city, smart buildings, odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Na studiach na kierunku inżynieria ochrony środowiska zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje potrzebne do aktywnego uczestniczenia w procesie tworzenia najnowszych rozwiązań dostępnych w przestrzeni człowieka. Jako absolwent inżynierii ochrony środowiska staniesz się pożądanym pracownikiem na rynku, szczególnie w dobie wzmożonych ruchów proekologicznych. Twoja wiedza pomoże właścicielom zakładów przemysłowych wprowadzić zmiany, które będą nie tylko zgodne z wymaganiami prawnymi, ale także pozwolą zaoszczędzić cenne surowce.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • sektor odnawialnych źródeł energii,
    • obszar gospodarki komunalnej i recyklingu,
    • nowoczesne branże smart cities/smart buildings, HVACR,
    • własna działalność gospodarcza w zakresie OZE i instalacji, auditingu środowiskowego oraz energetycznego,
    • działy ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych, firmach i administracji publicznej,
    • instytuty naukowo-badawczych, organy administracji państwowej i samorządowej związanych z ochroną środowiska,
    • przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej i sanitarnej,
    • laboratoria analityczne, 
    • biura projektowe i instytucje zajmujące się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem, oczyszczaniem gazów i ścieków, uzdatnianiem wody, zagospodarowaniem odpadów itp.,
    • stanowiska związane z projektowaniem instalacji ochrony środowiska (oczyszczania gazów odlotowych, oczyszczenia ścieków, uzdatniania wody czy też przetwarzania odpadów), projektowaniem instalacji ciepłowniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
    • praca w zakresie przeprowadzania audytów energetycznych oraz termo-modernizacji dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, projektowanie elementów instalacji wykorzystujących alternatywne źródła energii.