Lubię być „na czasie” z możliwościami, jakie dają coraz to nowsze urządzenia, w szczególności te mobilne. W obecnych czasach coraz więcej branż opiera swoje rozwiązania na systemach informatycznych, dlatego zapotrzebowanie na informatyków zgłaszają firmy z różnych dziedzin gospodarki.
Informatyka
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Kierunek informatyka zapewnia wiedzę dotyczącą sprzętu komputerowego i programowania na wysokim poziomie wyspecjalizowania. Na pierwszych trzech semestrach studenci zyskują wiedzę z algorytmów i struktur danych, podstaw programowania, systemów operacyjnych i architektury komputerów. Semestry 4. i 5. poświęcone są bazom danych, systemom wbudowanym oraz podstawom inżynierii programowania. Semestr 6. i 7. oprócz podstaw sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego daje możliwość wyboru własnej ścieżki zainteresowań. Studenci zdobywają umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów typowych dla interdyscyplinarnych projektów inżynierskich, niezbędną wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania projektami oraz bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Na przyszłych inżynierów czeka blisko 40 propozycji specjalistycznych zajęć, m. in. z projektowania aplikacji mobilnych, budowania aplikacji bazodanowych w technologii HTML5 i Java, grafika trójwymiarowa i animacyjna czy programowanie na urządzenia przenośne. Nasi wykładowcy to wysoko wykwalifikowana kadra, posiadająca doświadczenie w pracy dydaktycznej, osiągnięcia naukowe w dziedzinie informatyki, a często także doświadczenie biznesowe. Wiele zajęć odbywa się w nowoczesnych i unikalnych w skali światowej laboratoriach naukowo-badawczych i półprzemysłowych w Centrum Technologii Informatycznych PŁ. Jaskinia 3D, laboratorium technik multimedialnych i laboratoria modelowania ruchów postaci w grach komputerowych to tylko niektóre miejsca, w których będziesz zyskiwać kompetencje na najwyższym poziomie. Program studiów jest aktualizowany w konsultacji z wieloma firmami branży IT, które biorą udział także w samym procesie kształcenia.
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Specjalności:
- eksploracja, analiza i bazy danych,
- inżynieria oprogramowania,
- systemy sieciowe,
- technologie internetowe.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Gry komputerowe to Twoja zajawka? A może wolisz nauczyć się tworzyć własne lub projektować zaawansowane programy informatyczne? Jeżeli wirtualny świat nie ma przed Tobą tajemnic - informatyka będzie dla Ciebie dobrym wyborem. To kierunek dla komputerowych pasjonatów, którzy chcą działać w środowisku najnowszych technologii. Chciałbyś nauczyć się zaawansowanych metod programowania, poznać nowe języki i nauczyć się zarządzania bazami danych? Dla studentów kierunku informatyka to nic trudnego! Po ukończeniu studiów będziesz umiał wszystkie te rzeczy i nie tylko! Samodzielnie zaprojektujesz aplikacje mobilne, będziesz umiał tworzyć inteligentne oprogramowanie i systemy wnioskujące, a nawet kreować rozwiązania dla wirtualnej rzeczywistości. W dobie sztucznej inteligencji i rozwoju branży IT absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy - pracodawcy sami ich szukają. Wielu studentów znajduje zatrudnienie po odbyciu praktyk w jednej z instytucji partnerskich, m.in. Fujitsu, Makolab czy Accenture.
Praktyki
Praca po studiach
- programiści,
- analitycy i inżynierowie systemowi,
- administratorzy baz danych,
- projektanci i programiści gier komputerowych,
- administratorzy i projektanci sieci komputerowych,
- specjaliści w systemach instalacji i utrzymania systemów IT.