Studia w Instytucie Matematyki PŁ dały mi przede wszystkim możliwość poznawania matematyki, która jest naprawdę fascynującą dziedziną nauki. Studia otworzyły przede mną także perspektywę pracy naukowej.
Aktuariat i analiza finansowa
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Studia na kierunku aktuariat i analiza finansowa to możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, pozwalającej obliczać składki i rezerwy ubezpieczeniowe. Studenci zyskują umiejętności z zakresu oceny ryzyka ubezpieczeniowego i rynkowego, dzięki czemu z łatwością rozpoczynają karierę na stanowisku specjalisty ds. kredytów. Bez trudu potrafią wyznaczyć także margines wypłacalności, szacują koszty kredytu i wyceniają papiery wartościowe. Sprawnie poruszają się również w obszarze informatyki. Na kierunku aktuariat i analiza finansowa przekazywana jest zaawansowana wiedza o programach Python, R oraz VBA, co umożliwia efektywną pracę z danymi biznesowymi. Ponadto studenci poznają metody Monte Carlo, modele aktuarialne oraz statystyczne, a także sposoby rozwiązywania problemów biznesowych, czyli wszystko to, co niezbędne, by osiągnąć sukces na rynku finansowo-ubezpieczeniowym.
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Chcesz zostać specjalistą w dziedzinie ubezpieczeń i finansów? Jeśli tak, to kierunek aktuariat i analiza finansowa jest właśnie dla Ciebie!
Aktuariusz to specjalista zajmujący się obliczaniem ryzyka oraz wartości projektów finansowych. Czego możesz się spodziewać na tym kierunku? Przede wszystkim połączysz wiedzę specjalistyczną z najlepszymi praktykami. Program nauczania przygotowany został tak, abyś zdobył wszechstronne wykształcenie w dziedzinie finansów. Statystyka, modelowanie instrumentów finansowych, ryzyko finansowe i ubezpieczeniowe - brzmi skomplikowanie? Po studiach każde z tych zagadnień będziesz miał opanowane do perfekcji.
Jakie możliwości czekają Cię po ukończeniu tego kierunku? Dzięki zdobytemu wykształceniu będziesz mógł zdać państwowy egzamin aktuarialny w ramach działów: prawdopodobieństwo i statystyka, matematyka ubezpieczeń na życie oraz matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Pozwoli Ci to z łatwością zdobyć zatrudnienie w branży ubezpieczeniowo-finansowej. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami w każdym zakładzie ubezpieczeniowym działającym na terenie naszego kraju konieczny jest przynajmniej jeden aktuariusz. Jeżeli zatem liczysz na udaną karierę, wybierz aktuariat i analizę finansową na Politechnice Łódzkiej!
Praktyki
Praca po studiach
- analityk ubezpieczeniowy,
- analityk kredytowy,
- analityk rynku,
- specjalista ds. majątkowych i osobowych,
- statystyk,
- pracownik w dziale IT.