Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Zdjęcie w tle
Studentka obsługuje maszynę włókienniczą.

Wzornictwo (język angielski)

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Studenci kierunku wzornictwo (język angielski) pogłębiają wiedzę w zakresie budowy i właściwości wyrobów włókienniczych oraz metod nadawania tekstyliom właściwości specjalnych. Poznają nowoczesne technologie otrzymywania wyrobów specjalnych, style w sztuce i tradycje twórcze z nimi związane, jak również dzieje architektury, urbanistyki, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Zdobywają wiedzę w zakresie filozofii, historii kultury i wzornictwa. Studenci uczą się, jak w sposób twórczy i samodzielny rozwijać swoje umiejętności artystyczne i warsztatowe. Tworzą, realizują i wyrażają artystycznie własne koncepcje obiektów wzorniczych. Uczą się dostrzegać istotne problemy związane z projektowaniem obiektów wzornictwa i w sposób kompleksowy je definiować oraz opisywać. Program studiów uwzględnia nie tylko przedmioty artystyczne takie jak projektowanie produktu, rysunek czy estetyka. Już na pierwszym semestrze studenci wybierają jedną z czterech proponowanych specjalności i biorą udział w zajęciach specjalistycznych, związanych z wybraną ścieżką zawodową.

Program studiów dostępny jest na stronie.

• architektura tekstyliów,
    • architektura ubioru,
    • komunikacja wizualna i techniki druku.

Opinie absolwentów

Politechnika Łódzka nauczyła mnie dużo lepszego podejścia do materii, dała wiedzę związaną z tkaniną, dzianiną, czyli nauczyła podstaw mojej pracy zawodowej. Mam bardzo techniczne podejście do wielu spraw, potrafię przewidzieć, jak będzie zachowywał się materiał w określonych sytuacjach, jakie tkaniny są lepsze na dany typ produktu.

Mężczyzna mówi do kamery.
    Jarosław Ewert, fashion designer

Kompetencje, które zyskasz

Projektowanie i produkcja odzieży
    Projektowanie tekstyliów
    Projektowanie graficzne

O Tobie

Wzornictwo to kierunek dla osób o kreatywnym podejściu i głowie pełnej pomysłów. Z pewnością udało Ci się już o tym przekonać podczas studiów pierwszego stopnia. Zapewniły Ci one dobre praktyki i podstawę do tworzenia własnych projektów, jednak aby stać się specjalistą w konkretnych dziedzinach przemysłowych, dołącz do studentów drugiego stopnia kierunku wzornictwo. Dzięki temu zostaniesz świetnie przygotowany do samodzielnej i zespołowej praktyki zawodowej projektanta w tym: projektanta tkanin, tekstylnych artykułów wyposażenia wnętrz, odzieży i bielizny oraz systemów komunikacji wizualnej i medialnej. Absolwenci wzornictwa zatrudniani są, często już w trakcie studiów, w zawodach takich jak: projektant tkanin i dzianin, projektant odzieży i bielizny, stylista ubioru, konsultant ds. wzornictwa, projektant komunikacji wizualnej, projektant grafiki użytkowej.

Program studiów stanowi uzupełnienie wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach pierwszego stopnia. Zapewnia szersze podejście do realizowanych projektów, dzięki znajomości problemów natury artystycznej, jak i technicznej. Zrealizujesz studia przy ścisłej współpracy z sektorem przemysłowym – odbędziesz praktyki zawodowe w renomowanych przedsiębiorstwach. Będziesz umieć samodzielnie zbierać, analizować i interpretować informacje, rozwijać idee i formułować krytyczną argumentację oraz umiejętnie organizować pracy.

Praktyki

Praca po studiach

• projektant tkanin i dzianin,
    • projektant odzieży i bielizny,
    • stylista ubioru,
    • konsultant ds. wzornictwa,
    • projektant komunikacji wizualnej,
    • projektant grafiki użytkowej.