Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Zdjęcie w tle
Studentka obsługuje maszynę włókienniczą.

Wzornictwo

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studenci kierunku wzornictwo II stopnia zdobywają i pogłębiają podstawową wiedzę w zakresie budowy, a także właściwości wyrobów włókienniczych oraz istniejących metod nadawania tekstyliom właściwości specjalnych. Studenci uczą się, jak w sposób twórczy i samodzielny rozwijać umiejętności artystyczne oraz warsztatowe. Tworzą, realizują i wyrażają artystycznie własne koncepcje obiektów wzorniczych. Uczą się dostrzegać istotne problemy związane z projektowaniem obiektów wzornictwa i w sposób kompleksowy je definiować oraz opisywać. Program studiów jest zróżnicowany ze względu na wybieraną przez studenta specjalizację. Zawiera zarówno przedmioty ogólne, niezbędne do zrozumienia technicznych aspektów wzornictwa i podstaw teoretycznych, jak i szereg przedmiotów specjalistycznych.

    Studia na specjalności architektura tekstyliów to połączenie wiedzy i praktyki poprzez płatne staże w firmach, zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone na wydziale, a także kursy i szkolenia podnoszące kompetencje – zakończone certyfikatem. Studenci odbywają krajowe i zagraniczne wizyty studyjne (Targi Mody w Poznaniu oraz Paryżu, wyjazd do Chin) oraz realizują kursy języka angielskiego kończące się certyfikatem TELC. Dzięki temu mogą pochwalić się 2-letnim doświadczeniem zawodowym po zakończonych studiach. 

    Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.


    Specjalności:  

    • architektura tekstyliów,
    • architektura ubioru,
    • komunikacja wizualna i techniki druku.

    Opinie absolwentów

    Politechnika Łódzka nauczyła mnie dużo lepszego podejścia do materii, dała wiedzę związaną z tkaniną, dzianiną, czyli nauczyła podstaw mojej pracy zawodowej. Mam bardzo techniczne podejście do wielu spraw, potrafię przewidzieć, jak będzie zachowywał się materiał w określonych sytuacjach, jakie tkaniny są lepsze na dany typ produktu.

    Mężczyzna mówi do kamery.
    Jarosław Ewert, fashion designer

    Kompetencje, które zyskasz

    Projektowanie i produkcja odzieży
    Projektowanie materiałów
    Projektowanie graficzne

    O Tobie

    Japoński projektant przemysłowy Kenji Ekuan stwierdził, że „wzornictwo to nadawanie kształtu ludzkim marzeniom”. Bardzo często sztuka użytkowa określana jest z języka angielskiego jako design, zwłaszcza że to w tym słowie skrywane są wszystkie mechanizmy projektowe, wartość przedmiotu, jego kształt, kolor, wykończenie, ale również jego użytkowanie czy sposób dystrybucji. Elementy te umożliwiają spełnienie ludzkich wyobrażeń w zakresie rzeczy, których potrzebują. Jeżeli Ty także chcesz dowiedzieć się, jak to robić, wybierz kierunek wzornictwo drugiego stopnia. Podczas studiów poznasz nowoczesne technologie otrzymywania wyrobów specjalnych oraz stylów w sztuce i tradycji twórczych z nimi związanych. Dowiesz się, jak rozwój architektury, urbanistyki, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego wpłynęły na naszą kulturę. Zyskasz także wiedzę w zakresie filozofii, historii kultury i wzornictwa. 

    Praktyki

    Praca po studiach

    • projektant tkanin i dzianin,
    • projektant odzieży i bielizny,
    • stylista ubioru,
    • konsultant ds. wzornictwa,
    • projektant komunikacji wizualnej,
    • projektant grafiki użytkowej.