Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Zdjęcie w tle
Makieta mapy PŁ.

Planowanie przestrzenne

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Celem kształcenia na kierunku planowanie przestrzenne II stopnia jest przygotowanie absolwentów do samodzielnej pracy analitycznej i twórczego działania w zakresie kształtowania środowiska zurbanizowanego oraz odpowiedzialnego gospodarowania przestrzenią z uwzględnieniem uwarunkowań stanu istniejącego oraz indywidualnych potrzeb społecznych. Specyfiką studiów magisterskich jest aktywne uczestnictwo studentów w projektach badawczo-rozwojowych.

    Interdyscyplinarny charakter studiów ukierunkowany na dostarczanie studentom szerokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności zawodowych sprawia, że nasi absolwenci to nie tylko dobrzy specjaliści, którzy wykorzystują w pracy talent i zdobyte umiejętności, ale także ludzie o szerokich horyzontach, świadomi społecznej misji wykonywanego zawodu, których kompetencje (twarde i miękkie) umożliwiają elastyczne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku. W ramach procesu kształcenia studenci mają możliwość korzystania z nowoczesnych metod dydaktycznych, mogą uczestniczyć w laboratoriach, zajęciach i praktykach projektowych, seminariach oraz warsztatach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Ponadto, mają możliwość odbycia części studiów w uczelniach zagranicznych w ramach programu „Erasmus +” co zwiększa możliwość aktywnej konkurencji na rynku pracy w Polsce i Europie.
     

    Lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej

     

    Kompetencje, które zyskasz

    Myślenie przestrzenne
    Projektowanie
    Architektura
    Urbanistyka
    Smart city

    O Tobie

    W średniowieczu o powstaniu miasta decydował król, który wydawał akt lokacji, definiujący układ miasta, na przykład na prawie magdeburskim lub lubeckim. Początki planowania przestrzennego w państwie polskim przypadają jednak na okres istnienia Królestwa Kongresowego, gdy zaczęły pojawiać się pierwsze zakłady pracy i rozwijał się przemysł. W 1828 roku ukazało się rozporządzenie prezydenta RP o prawie budowlanym i zabudowie osiedla – w tym czasie powstał, chociażby Aleksandrów Łódzki. W dzisiejszych czasach do świadomego planowania przestrzennego wystarczy intuicja, kreatywność i... ukończenie studiów drugiego stopnia!

    Na kierunku Planowanie Przestrzenne zdobędziesz umiejętność projektowania miast w kontekście zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności terytorialnej, adaptacji do zmian klimatu, zmieniających się możliwości technicznych, a także zasad ładu przestrzennego, ochrony dziedzictwa kulturowego i złożonych procesów rewitalizacji. Nauczysz się sporządzania dokumentów planistycznych o dużym stopniu złożoności (w tym ogólnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz planów rewitalizacji). Zyskasz także kompetencje w zakresie przygotowywania dokumentów prognostycznych i studialnych o charakterze koordynacyjnym i strategicznym, służących prowadzeniu kompleksowej polityki rozwoju przestrzennego w miastach, gminach, a także na poziomie regionalnym i krajowym. Wiedza i umiejętności z zakresu identyfikacji i rozwiązywania istotnych problemów funkcjonalno-przestrzennych, zapewnią Ci dobre przygotowanie do pracy na samodzielnych stanowiskach zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Będziesz mógł podejmować współpracę ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, społecznych, ekonomicznych i przyrodniczych. 
     

    Praktyki

    Praca po studiach

    • biura planistyczne i projektowe,
    • wydziały planowania przestrzennego administracji regionalnej i krajowej,
    • jednostki samorządu terytorialnego,
    • agencje nieruchomości.