Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studentka siedzi przy urządzeniu w laboratorium.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Elektronika i telekomunikacja (Applied Electronics)

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3
4

Język wykładowy

angielski
polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Applied Electronics to ścieżka anglojęzyczna na kierunku Elektronika i telekomunikacja. W programie szczególny nacisk położony jest na przygotowanie w zakresie analizy i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, optoelektroniki, technologii mikroelektronicznych, oraz wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Proponowane studia anglojęzyczne oferują możliwość realizacji podwójnych dyplomów w obszarze elektroniki wspólnie z Uniwersytetem im. Fryderyka II w Neapolu, Włochy (UNINA) oraz w obszarze telekomunikacji wspólnie z Uniwersytetem w Vigo, Hiszpania (UVigo). W ramach podwójnego dyplomu studenci spędzają dwa semestry w Politechnice Łódzkiej oraz dwa semestry w Uczelni Partnerskiej (w UNINA lub w UVigo). W ramach ukończonych studiów otrzymują dyplom uczelni macierzystej oraz uczelni partnerskiej dla osób zainteresowanych elektroniką - dyplom UNINA, a dla osób zainteresowanych telekomunikacją dyplom UVigo. Zobacz szczegółowy program studiów.
 

Opinie absolwentów

Uważam, że ten kierunek powinien znaleźć się w TOP10 studiów na czasie ze względu na wszechstronną wiedzę, jaką pozwala zyskać, a także możliwości rozwoju po studiach. Dla mnie szczególnie ważne były zajęcia z optoelektroniki i sieci światłowodowych, które są podstawą technicznej części mojej pracy zawodowej.

Zdjęcie portretowe mężczyzny z kablami.
Maciej Szumacher, Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o.

Kompetencje, które zyskasz

Elektryka i elektronika
Telekomunikacja
Projektowanie układów elektronicznych
Konstruowanie systemów telekomunikacyjnych
Informatyka
Sieci teleinformatyczne
5G
Internet Rzeczy (IoT)
Przemysł 4.0

O Tobie

„Tak naprawdę jedyną rzeczą, która ma sens, jest dążenie do coraz większego zbiorowego oświecenia” uznał Elon Musk. Elektronika i telekomunikacja to idealny kierunek, którego priorytetowym celem jest rozwój. Anglojęzyczny program kształcenia pozwala otworzyć się na międzynarodowe spojrzenie na omawiane zagadnienia. Studia pozwolą Ci zdobyć zaawansowaną wiedzę z zakresu elektroniki, telekomunikacji, teleinformatyki ze zwróceniem uwagi na obecny stan i trendy rozwojowe w tych dziedzinach. Zyskasz wszystkie wiadomości oraz umiejętności, które są wykorzystywane w specjalistycznej działalności inżynierskiej, typowej dla obecnego rynku pracy oraz działalności naukowo-badawczej. Będziesz przygotowany do realizacji zadań w zakresie technologii mikro- i nanoelektronicznych, projektowania i eksploatacji odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki, projektowania i eksploatacji sieci światłowodowych, techniki mikroprocesorowej (w tym oprogramowania) oraz wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Kształcenie prowadzone jest w całości bądź częściowo w języku angielskim, co przygotowuje do korzystania z bogatej literatury anglojęzycznej i funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Wybór kształcenia anglojęzycznego i programu podwójnego dyplomu to możliwość otrzymania dyplomu: magister inżynier na kierunku „Elektronika i telekomunikacja” Politechniki Łódzkiej oraz odpowiednio Laurea Magistrale in Ingegneria Elettronica Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu lub Master en Ingenieria de Telecomunicacacion Uniwersytetu w Vigo. W przypadku kształcenia polskojęzycznego absolwenci otrzymują dyplom magistra inżyniera na kierunku „Elektronika i telekomunikacja” Politechniki Łódzkiej.

Praktyki

Praca po studiach

  • absolwent posiada kwalifikacje wystarczające do wykonywania prac inżynierskich w firmach o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, teleinformatycznym, a także informatycznym, w tym prac badawczo-rozwojowych
  • absolwent podejmuje pracę na stanowiskach przygotowania i obsługi produkcji oraz w jednostkach badawczo-rozwojowych
  • możliwość pracy w kraju i za granicą