Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Kobieta stoi przy szpulach nici w hali produkcyjnej.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Włókiennictwo (język angielski)

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

To unikatowy kierunek w skali kraju. Studenci włókiennictwa (język angielski) realizują program rozwijający ich umiejętności po ukończeniu pierwszego stopnia studiów inżynierskich, według jednej z czterech specjalności do wyboru. Obok wiedzy z zakresu przedmiotów podstawowych i kierunkowych posiadają zaawansowaną wiedzę w zależności od specjalności z zakresu inżynierii projektowania tekstyliów, odzieżownictwa, innowacyjnych technologii we włókiennictwie oraz inżynierii jakości i humanoekologii tekstyliów.  

Absolwenci specjalności inżynieria projektowania tekstyliów posiadają wiedzę z zakresu projektowania liniowych i płaskich wyrobów włókienniczych o zamierzonych własnościach/efektach wzorniczych oraz posługiwania się technikami komputerowymi w projektowaniu tekstyliów. Posiadają umiejętność doboru surowca, projektowania procesów technologicznych, a także wykonania dokumentacji techniczno-technologicznej wyrobu. Przygotowani są do pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach włókienniczych, zajmujących się wytwarzaniem tekstyliów, jak również jednostkach projektowych oraz w ośrodkach badawczo-rozwojowych.

Absolwenci specjalności innowacyjne technologie we włókiennictwie posiadają wiedzę i umiejętność z zakresu najnowocześniejszych technologii takich jak: nanotechnologie we włókiennictwie, technologii tekstyliów wielofunkcyjnych oraz kreowania właściwości polimerów i włókien. Przygotowani są także do twórczej działalności w zakresie włókiennictwa oraz komputerowego wspomagania prac inżynierskich, kierowania zespołami działalności twórczej, a nawet prowadzenia badań w zakresie włókiennictwa.  

Absolwenci specjalności odzieżownictwo posiadają umiejętność projektowania i konstrukcji konfekcjonowanych wyrobów tekstylnych, w tym również odzieży specjalnej, organizacji procesów wytwarzania odzieży i wyrobów technicznych. Uzyskują przygotowanie do pracy w firmach odzieżowych, jednostkach projektowych i naukowo-badawczych a także przygotowani są do prowadzenia własnej firmy odzieżowej.

Program studiów dostępny jest na stronie.


Specjalności:  

  • innowacyjne technologie we włókiennictwie,
  • inżynieria jakości humanoekologii tekstyliów,
  • inżynieria projektowania tekstyliów,
  • odzieżownictwo.

Opinie absolwentów

Bezpośrednio po studiach na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów rozpoczęłam pracę w Zakładzie Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Kobieta stoi w laboratorium.
mgr inż. Martyna Marszał, starszy technik laboratoryjny w Państwowym Instytucie Badawczym

Kompetencje, które zyskasz

Projektowanie i produkcja odzieży
Produkcja i przetwórstwo tekstyliów
Geotekstylia
Agrotekstylia
Moda
Biomateriały
Smart textiles

O Tobie

Region łódzki słynie z nowoczesnej branży włókienniczo-odzieżowej, która intensywnie rozwija się także w Polsce i Europie. My wiemy, jak tworzyć innowacyjny przemysł na miarę XXI wieku i nauczymy Cię tajników tego fachu. Materiały do kamizelek kuloodpornych, opatrunki medyczne czy tekstylia dla szpitali – to tylko niektóre tematy, jakie poznasz na studiach. Zyskasz umiejętności w zakresie wykorzystania biotechnologii, elektrotechniki i nanotechnologii do produkcji innowacyjnych materiałów włókienniczych i odzieży, wyrobów 3D, „inteligentnych” (smart textiles) oraz biomateriałów włókienniczych. Rozwiązania te mają zastosowanie nie tylko w produkcji odzieży, ale też w materiałach i wyrobach technicznych, m.in. w materiałach i wyrobach medycznych, tekstronicznych, środkach ochrony indywidualnej, lekkich konstrukcjach architektonicznych, kompozytach, geo- i agrotekstyliach. Po studiach zostaniesz wszechstronnym projektantem, znającym innowacyjne technologie włókiennicze i odzieżowe oraz posiadającym kompleksowe umiejętności wykorzystania tych technologii do wytwarzania innowacyjnych wyrobów o szerokim spektrum zastosowań.

Praktyki

Praca po studiach

  • zakłady włókiennicze, firmy produkcyjne i handlowe, jednostki i laboratoria akredytacyjne i atestacyjne,
  • służby celne i biura ochronny konsumenta oraz jednostki obrotu handlowego obiektami włókienniczymi,
  • przemysł samochodowy, meblarski, odzieżowy, medyczny,
  • zakłady tekstylne i zakłady wytwarzania włókien chemicznych, barwiarnie i zakładach wykończalnicze przemysłu włókienniczego,
  • własna kariera projektowa (stworzenie własnej autorskim pracowni projektowej).