Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Ręka robotyczna obsługuje klawiaturę komputera.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

4

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Proponowany przez nas kierunek studiów to oferta uzyskania kompetencji niezbędnych do samodzielnego tworzenia "inteligentnych" algorytmów, maszyn i urządzeń. Studenci nie tylko uzyskują wiedzę na temat najnowszych technologii, ale także poznają sposoby tworzenia systemów potrafiących rozwiązywać skomplikowane problemy, wspomagających lub zastępujących człowieka w realizacji zadań, u których podstaw leżą fundamentalne, wyższe umiejętności: rozumienie treści, przewidywanie i planowanie, podejmowanie decyzji oraz wykonywanie akcji. Absolwenci dowiedzą się, jak uczyć algorytmy lub jak sprawić, by mogły one uczyć się same, a także jak rozwiązywać zadania w obiektywnie najlepszy możliwy sposób oraz radzić sobie z nieprzewidywalnością i niepowtarzalnością, typową dla rzeczywistego świata. Proponowany przez nas model kształcenia to ścisłe powiązanie budowanych od podstaw, teoretycznych fundamentów dziedziny, z praktycznym wykorzystaniem przekazanej wiedzy, realizowanym poprzez zajęcia o charakterze laboratoryjnym oraz projektowym. Program jest skonstruowany w sposób dający osobom chętnym możliwość semestralnego wyjazdu do uczelni zagranicznej.

Program studiów dostępny jest na stronie. Szczegółowe informacje o kierunku można znaleźć pod adresem https://siium.iis.p.lodz.pl/

Kompetencje, które zyskasz

Klasyczne metody AI
Logika i logika rozmyta
Algorytmy przeszukiwania
Python (wraz z Tensorflow / Pytorch)
Uczenie maszynowe (ML)
Eksploracyjna analiza danych
Metody klasyfikacji i predykcji
Uczenie ze wzmocnieniem
Przetwarzanie języka naturalnego (NLP)
Metody analizy obrazów i sygnałów

O Tobie

Sztuczna inteligencja niepostrzeżenie przenika z kina i kart literatury do naszej codzienności. Jakie problemy pomoże nam rozwiązać? Jak zmieni rzeczywistość i jakie będą granice jej możliwości? Czy stanie się narzędziem spełniania marzeń o bezpiecznym świecie? To będzie zależało od jej twórców – nielicznych na razie specjalistów, stojących przed fascynującymi wyzwaniami, wymagającymi wyobraźni podbudowanej solidną kompetencją. A ponieważ wydaje się, że sztuczna inteligencja będzie główną siłą formującą nadchodzący świat, dołączenie do grona jej architektów jest wyzwaniem chwili, którego podjęcie da szansę na uzyskanie ekscytującej, dochodowej pracy. Wybór kierunku sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe zapewni Ci kompetencje w zakresie tworzenia inteligentnych algorytmów, systemów i maszyn. Uzyskasz przygotowanie do zarówno samodzielnego, jak również zespołowego opracowywania lub ulepszania rozwiązań o ogromnym potencjale komercjalizacji (tworzenie autonomicznych systemów i pojazdów, wspomaganie lub automatyzacja diagnostyki medycznej, tworzenie systemów rozpoznawania, analizy i generacji obrazów i mowy, budowa inteligentnych urządzeń Internetu Rzeczy, opracowywanie systemów prognozowania i planowania). Program nauczania zaprojektowany został tak, aby zapewnić Ci podstawy niezbędne do prowadzenia dalszych prac o charakterze naukowym w centrach badawczych firm lub w jednostkach akademickich. 

Zainteresowanie kandydatami legitymującymi się kompetencjami z obszaru sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jest powszechne, zarówno ze strony firm sektora IT działających na lokalnym, łódzkim rynku pracy (ABB, Digica, Ericsson, Fujitsu, Accenture, Transition Technologies, ZF, Innovatica, Commerzbank, EPAM-PolSource, StxNext, Harman), jak i na rynkach globalnych (na czele z gigantami technologicznymi – Google, OpenAI, Facebook, DeepMind). Z uwagi na aktualność i naukowo-badawczy wymiar dziedziny, obecnie występuje ogromne zapotrzebowanie na absolwentów studiów o proponowanym profilu ze strony krajowych i zagranicznych ośrodków uniwersyteckich. 

Praktyki

Praca po studiach

  • specjaliści w działach R&D,

  • programiści systemów wykorzystujących AI/ML, w tym systemów mobilnych i wbudowanych,

  • projektanci i programiści gier komputerowych,
  • inżynierowie oprogramowania wykorzystującego AI/ML,

  • specjaliści w zakresie logistyki,

  • specjaliści w dziedzinie wdrażania i korzystania z systemów AI.