Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studenci prowadzą eksperymenty w laboratorium chemicznym.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny

Nanotechnologia (język angielski)

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Zasadniczym celem kształcenia na kierunku nanotechnologia jest przygotowanie absolwenta do podjęcia wyzwań zawodowych w obszarze łączącym chemię, technologię chemiczną oraz inżynierię materiałową zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Studia magisterskie na tym kierunku mają za zadanie kształcić specjalistów z tej dziedziny posiadających gruntowną wiedzę z dziedzin leżących u podstaw nanonauki, a także umiejętności inżynierskie niezbędne do zastosowania tej wiedzy w praktyce, co pozwoli im pracować zarówno w akademickich, jak i przemysłowych ośrodkach badawczych w kraju i za granicą, a także kontynuować kształcenie na studiach doktoranckich.

W czasie studiów poszerzane są umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu projektowania, wytwarzania, modyfikacji, oraz analityki nanomateriałów. Rozbudzana jest świadomość zagrożeń związanych ze stosowaniem nanocząstek i nanomateriałów oraz wiedza z zakresu ich oddziaływania na środowisko naturalne i organizmy żywe. Studenci pogłębiają wiedzę z matematyki, fizyki, chemii, biochemii oraz szeroko rozumianej nauki o materiałach przydatną do rozwiązywania złożonych zadań z zakresu nanonauki i nanotechnologii, jak również umożliwiającą dostrzeganie związków i zależności w przyrodzie. Zdobywają wiedzę nt. współczesnych trendów rozwojowych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie nanonauki i nanotechnolgii oraz chemii, biochemii i inżynierii materiałowej. Konsekwentnie stosują i upowszechniają zasadę ścisłego, opartego na danych empirycznych, interpretowania zjawisk i procesów przyrodniczych w pracy badawczej i działaniach praktycznych. Potrafią stosować podstawowe techniki, urządzenia i narzędzia wykorzystywane przy rozwiązywaniu złożonych problemów inżynierskich w zakresie syntezy, modyfikacji i analizy nanomateriałów. Do rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich i prostych problemów studenci stosują metody analityczne i eksperymentalne. Potrafią także zasady BHP w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę na stanowisku badawczym lub pomiarowym, wykazują odpowiedzialność za ocenę zagrożeń wynikających ze stosowania technik badawczych i tworzenie warunków bezpiecznej pracy. Uczą się planować oraz przeprowadzać eksperymenty, interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski. Proponują ulepszenia istniejących rozwiązań oraz przeprowadzają wstępną analizę ekonomiczną podejmowanych działań inżynierskich.  

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej

Opinie absolwentów

Studia na kierunku nanotechnologia dały mi solidne podstawy do podjęcia pracy w przemyśle, w roli inżyniera materiałowego. Cieszę się, że dzięki dużej elastyczności programu studiów miałem możliwość rozpoczęcia pracy zawodowej w firmie Corning Optical Communications już na studiach magisterskich i realizacji dla firmy badań, a później pracy dyplomowej.

Mężczyna stoi w showroomie firmy Corning.
Mgr inż. Maciej Danek, Corning Optical Communications Polska

Kompetencje, które zyskasz

Nanomateriały
Nanocząstki
Przemysł chemiczny
Diagnostyka
Nanoczujniki
Inteligentne tekstylia

O Tobie

Obszar nanotechnologii i nanonauki jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. takich dziedzin jak elektronika, optyka, mechanika, medycyna i farmacja, ochrona środowiska, przemysł samochodowy i lotniczy, produkcja kosmetyków a nawet urządzeń AGD. Wybierając ten kierunek, stawiasz na rozwiązania przyszłości. Będziesz zajmował się projektowaniem nanomateriałów o określonych właściwościach, przydatnych do zastosowania w różnych dziedzinach np. medycynie, a także projektowaniem, badaniem i opracowaniem sposobu syntezy nanomateriałów. Samodzielnie wykonasz badania nanomateriałów. Po ukończeniu studiów będziesz dobrze przygotowany do pracy w międzynarodowych firmach i instytucjach badawczych, m.in. dzięki doświadczeniom zdobytym podczas realizacji przedmiotu Research and development project, co pozwoli Ci zdobywać pracę w przemyśle oraz akademickich i przemysłowych ośrodkach badawczych w kraju i za granicą.

Praca po studiach

  • inżynier/projektant/technolog w przemyśle związanym z nanotechnologiami lub/i przemyśle chemicznym
  • pracownik laboratorium w akademickich i przemysłowych ośrodkach badawczych