Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studentka czyta notatki w sali zajęciowej.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Elektrotechnika

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Elektrotechnika to kierunek dla tych, którzy zdobyli już podstawową wiedzę i umiejętności na studiach pierwszego stopnia i chcą uzyskać nowe perspektywy. Program nauczania pozwala nie tylko uzupełnić posiadane wykształcenie, ale także zdobyć specjalistyczne kompetencje w jednym z trzech obszarów do wyboru: automatyka i metrologia, elektroenergetyka oraz technologie internetowe w mechatronice. W zależności od wyboru specjalizacji program skupia się na kształceniu w konkretnych obszarach zawodowych, choć zawiera także przedmioty niezbędne do zrozumienia dziedziny, jaką jest elektrotechnika w całości, takie jak elektromechaniczne systemy napędowe czy sieci komputerowe. Studenci poznają także metody pomiarowe oraz metody optymalizacji. Absolwenci drugiego stopnia kierunku elektrotechnika znajdują zatrudnienie w branży elektroenergetycznej, na stanowiskach związanych z wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją, w ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz biurach projektowych (ISPOL-Projekt). 

Program studiów dostępny jest tutaj.


Specjalności:  

  • automatyka i metrologia,
  • elektroenergetyka,
  • technologie internetowe w mechatronice.

Kompetencje, które zyskasz

Energetyka
Elektryka
Elektrotechnika
Smart home
Smart grid
Automatyka przemysłowa

O Tobie

Nikola Tesla powiedział: „Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć, pozwalających ludzkości prowadzić trochę łatwiejsze życie”. Elektrotechnika to idealny kierunek, którego celem jest polepszenie życia każdego człowieka. Drugi stopień kształcenia pogłębia wykształcenie w tym zakresie, a także pozwala nabyć zupełnie nowe umiejętności. Zyskasz wiedzę na temat elektrotechniki i pokrewnych jej dziedzin – zgłębisz zagadnienia cieplne w elektrotechnice, zapoznasz się z informatyką i diagnostyką elektroenergetyczną, automatyką elektroenergetyczną, a także nauczysz się wykonywać pomiary w elektroenergetyce. Dowiesz się, czym są: modelowanie w elektrotechnice, inteligencja obliczeniowa, grafika inżynierska czy programowanie w mechatronice. Poznasz także technologie informatyczne w zarządzaniu, metody przetwarzania danych. Cykle kształcenia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń, zaawansowanych nowoczesnych laboratoriów, zajęć projektowych i pisania pracy dyplomowej. Jakie perspektywy czekają absolwenta kierunku? Praca w przemyśle, biznesie i na uczelniach, a także perspektywa na otworzenie własnej działalności gospodarczej, zatrudnienie w biurach projektowych, zakładach produkcyjnych i firmach montażowych o profilu elektrotechnicznym. Świetnym przygotowaniem do rozpoczęcia pracy zawodowej jest odbycie 4-tygodniowej praktyki przemysłowej. 

Praktyki

Praca po studiach

  • elektroenergetyka zawodowa: wytwarzanie, przesył i dystrybucja, obrót (Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Grupa Kapitałowa Energa S.A.),
    ośrodki badawczo-rozwojowe
  • biura projektowe (ISPOL-Projekt)
  • firmy: ABB: Fabryka Transformatorów, ABB Centrum Usług Inżynieryjnych, Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów oraz Zakład Silników Elektrycznych; APATOR Elkomtech; Breve Tufvassons; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego; Celma Indukta; Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych „Damel”; ELESTER; EMIT Cantoni Group, Fabryka Silników Elektrycznych BESEL; Fabryka Transformatorów w Żychlinie; General Electric Power Controls; Łódzka Kolej Aglomeracyjna; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.; SEW-EURODRIVE; SIEMENS; WIELTON; WOLTAN; Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT S.A.; ZPUE Koronea; ZREW Transformatory S.A.
  • uczelnie wyższe techniczne i szkolnictwo zawodowe