Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Zdjęcie w tle
Studenci przy probówkach w laboratorium.

Analityka chemiczna

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska i melioracji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Analityka chemiczna pozwala studentom zyskać nie tylko wiedzę z zakresu chemii ogólnej, ale także stać się specjalistami w zakresie chemii nieorganicznej, organicznej, fizycznej i matematyki. Dzięki wszechstronnej wiedzy zdobywają oni kompetencje, by poprawnie dobierać metody badawcze i interpretować uzyskane wyniki. Podczas studiów poznają nowoczesne, często unikatowe w skali kraju metody instrumentalne, wykorzystywane do analizy nowoczesnych materiałów, leków, kosmetyków i próbek biologicznych. Uczą się również, jak postępować z odpadami i w jaki sposób promować zrównoważony rozwój. Zdobyta na ten temat wiedza, pozwala im rozpocząć pracę w laboratorium i świadomie dobierać metody organizacji pracy. Pod okiem fachowców mogą przeprowadzić pierwsze, zaawansowane eksperymenty i zdobyć umiejętności analitycznego myślenia, samodzielnego rozwiązywania problemów i odpowiedzialności za pracę własną, jak i pracę w zespole. Studenci mogą również skorzystać z pakietu przedmiotów z prowadzenia działalności gospodarczej i prawa pracy, który umożliwia w przyszłości założenie własnej działalności.

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj. Więcej informacji na stronie kierunku.

    Opinie absolwentów

    Zajmowane stanowisko Głównego Inżyniera ds. Technologii Antykorozyjnych pozwala mi na codzienną pracę w międzynarodowym zespole fachowców i projektowanie systemów ochrony antykorozyjnej dla przemysłu metalowego, w tym przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego.

    czerski.png
    dr inż. Krzysztof Czerski, Head of Engineering for Anticorrosion Technologies, EXCOR Sp. z o.o.

    Kompetencje, które zyskasz

    Analityka chemiczna
    Produkcja chemiczna
    Fizyka
    Matematyka i statystyka

    O Tobie

    Fascynuje Cię praca w laboratorium i przeprowadzanie własnych eksperymentów? Wybierz analitykę chemiczną na Politechnice Łódzkiej!

    Analityka chemiczna to kierunek, którego utworzenie sugerowały firmy z branży chemicznej, zgomadzone w Radzie Biznesu, działającej przy Wydziale Chemicznym PŁ. Program nauczania zakłada ponad połowę zajęć realizowanych w laboratoriach oraz w formie projektów naukowych! Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu w bezpieczny sposób zbadasz nawet najbardziej zaawansowane procesy, a wsparcie profesorów pomoże Ci rozwinąć skrzydła i przeprowadzać coraz bardziej skomplikowane doświadczenia. Zanim to jednak nastąpi zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu chemii i nauk pokrewnych. Poznasz sposoby badania składu wyrobów chemicznych, kosmetycznych i farmaceutycznych, próbek środowiskowych oraz próbek biologicznych. Nauczysz się samodzielnie prowadzić badania z zastosowaniem nowoczesnych technik instrumentalnych, spektroskopowych i separacyjnych oraz klasycznych metod analizy. Dowiesz się, jak posługiwać się nowoczesną aparaturą, opracowywać procedury analityczne oraz nadzorować prac z zakresu analityki chemicznej przy zachowaniu zasad ekonomicznych, prawnych i etycznych. 

    Przede wszystkim jednak nauczysz się przeprowadzać skomplikowane badania naukowe, zaczynając od zorganizowania bezpiecznie działających stanowisk pracy, a kończąc na efektywnym prezentowaniu wyników. Studia na kierunku analityka chemiczna to także możliwość odbycia praktyk w laboratoriach analitycznych partnerów przemysłowych Wydziału Chemicznego PŁ takich jak: Anwil, Atlas, czy Petecki, a także za granicą. Wydział Chemiczny jest liderem mobilności studenckiej na PŁ od 5 lat!

    Praktyki

    Praca po studiach

    • chemik analityk,
    • kontroler jakości,
    • kontroler produkcji,
    • handlowiec.