Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Zdjęcie w tle
Studentka pracuje na maszynie do szycia.

Włókiennictwo i przemysł mody

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

stacjonarne: 7
niestacjonarne: 7

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
chemia
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311912 technik garbarz
311916 technik obuwnik
311926 technik technologii wyrobów skórzanych
311931 technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych
311932 technik włókiennik
311941 technik przemysłu mody
311946 technik stylista

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Włókiennictwo i przemysł mody to kierunek dla osób chcących dowiedzieć się, czym charakteryzuje się interdyscyplinarny przemysł włókienniczy i przemysł mody XXI wieku. Program nauczania zapewnia studentom wiedzę i umiejętności z zakresu innowacyjnego oraz interdyscyplinarnego kreowania nowych rozwiązań, jakich potrzebuje nowoczesna branża włókienniczo-odzieżowa. Szacuje się, że do roku 2035 nastąpi prawie 40% wzrost liczby firm działających w tym sektorze, dlatego absolwenci tego kierunku są i będą nadal pilnie poszukiwani na rynku pracy. Podczas studiów uzyskują oni umiejętności w zakresie wykorzystania biotechnologii, elektrotechniki i nanotechnologii do produkcji nowych materiałów tekstylnych, wyrobów typu 3D, „inteligentnych” (smart textiles) oraz biomateriałów włókienniczych. Rozwiązania te mają zastosowanie nie tylko w produkcji odzieży, ale też m.in. materiałów medycznych, ochrony osobistej, kompozytowych, geo- i agro-tekstyliów.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

• projektowanie i technologia tekstyliów,
    • projektowanie chemicznych procesów włókienniczych,
    • projektowanie i technologia odzieży.

Opinie absolwentów

Bezpośrednio po studiach na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów rozpoczęłam pracę w Zakładzie Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Kobieta stoi w laboratorium.
    mgr inż. Martyna Marszał, starszy technik laboratoryjny w Państwowym Instytucie Badawczym

Kompetencje, które zyskasz

Projektowanie i produkcja odzieży
    Produkcja i przetwórstwo tekstyliów
    Geotekstylia
    Agrotekstylia
    Moda
    Biomateriały
    Smart textiles

O Tobie

Chciałbyś połączyć pasję do projektowania odzieży z karierą zawodową? Zastanawiasz się, jak kreowane są inteligentne rozwiązania w przemyśle tekstylnym oraz jakie umiejętności są potrzebne w zakresie zarządzania procesami włókienniczymi? Sprawdź ofertę Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i wybierz kierunek szyty na miarę!

Włókiennictwo i przemysł mody to dobry wybór dla tych, którzy chcą poznać przemysł modowy “od podszewki”. Program studiów skupia się na szukaniu innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnej branży włókienniczo-odzieżowej. Nauczysz się nie tylko wytwarzania, ale także badania, obróbki materiałów na potrzeby wielu dziedzin, takich jak przemysł medyczny, samochodowy czy odzieżowy. Podczas zajęć nauczysz się twórczego projektowania i zdobędziesz wiedzę techniczną. Poznasz różne technologie wytwarzania materiałów, takie jak tkactwo lub dziewiarstwo, a także dowiesz się, jak wykorzystać elementy automatyki, mechaniki i chemii podczas planowania produkcji. Dowiesz się także, jak zarządzać produkcją i zabezpieczyć swoje projekty przed kradzieżą intelektualną. Po ukończeniu studiów możesz wybrać jedną z wielu ścieżek kariery – praca w zakładach włókienniczych, firmach produkcyjnych i handlowych czy biurze ochronny konsumenta. Niezależnie od Twojego wyboru studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody to idealny materiał na świetlaną przyszłość.

Praktyki

Praca po studiach

• zakłady włókiennicze, firmy produkcyjne i handlowe, jednostki i laboratoria akredytacyjne i atestacyjne,
    • służby celne i biura ochronny konsumenta oraz jednostki obrotu handlowego obiektami włókienniczymi,
    • przemysł samochodowy, meblarski, odzieżowy, medyczny,
    • zakłady tekstylne i zakłady wytwarzania włókien chemicznych, barwiarnie i zakładach wykończalnicze przemysłu włókienniczego,
    • własna kariera projektowa (stworzenie własnej autorskim pracowni projektowej).