Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Zdjęcie w tle
Studentki oglądają  prace plastyczne w pracowni.

Inżynieria wzornictwa przemysłowego

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
sprawdzian uzdolnień plastycznych

311219 technik robót wykończeniowych w budownictwie
311935 technik procesów drukowania

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Inżynieria wzornictwa przemysłowego to kierunek, który pozwala zdobyć wykształcenie inżynierskie i zyskać znajomość branży włókienniczej na wszystkich płaszczyznach - zaczynając od właściwości materiałów po analizę kosztów gotowego produktu. To właśnie od znajomości charakterystycznych cech fizycznych i chemicznych różnych materiałów rozpoczyna się kształcenie. Następnie studenci zdobywają wiedzę na temat zasad optymalizacji konstrukcji oraz właściwego doboru technik wytwarzania, by ostatecznie stać się świadomymi projektantami wyrobów nie tylko użytecznych, ale też ekonomicznych i bezpiecznych dla środowiska. Podczas nauki studenci mają okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami używanymi w branży, takimi jak projektowanie za pomocą modelowania 3D i drukarek nowej generacji. Pozwala to na stworzenie nawet najbardziej oryginalnych projektów. Studenci poznają również zagadnienia z zakresu statystyki i strategii biznesowych. Znają podstawy tzw. design management, zwłaszcza metody analizy zachowań konsumentów oraz działań konkurencji oraz analizę kosztów procesu rozwoju nowego produktu. Swoje umiejętności mogą sprawdzić podczas zadań semestralnych, podejmując realne problemy projektowe, pochodzące zarówno z przemysłu, jak również z laboratoriów Politechniki Łódzkiej.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

Opinie absolwentów

Politechnika Łódzka nauczyła mnie dużo lepszego podejścia do materii, dała wiedzę związaną z tkaniną, dzianiną, czyli nauczyła podstaw mojej pracy zawodowej. Mam bardzo techniczne podejście do wielu spraw, potrafię przewidzieć, jak będzie zachowywał się materiał w określonych sytuacjach, jakie tkaniny są lepsze na dany typ produktu.

Mężczyzna mówi do kamery.
    Jarosław Ewert, fashion designer

Kompetencje, które zyskasz

Produkcja materiałów
    Projektowanie
    Modelowanie 3D
    Design management
    Analiza zachowań konsumentów

O Tobie

Technologia jest dla Ciebie ważniejsza niż moda? Dobrze trafiłeś! Nauczymy Cię technologii wytwarzania odzieży i zaznajomimy Cię z wymaganiami rynku przemysłowego.

Dzięki studiom udoskonalisz swoje umiejętności kreatywne i uzyskasz kompetencje inżynierskie. Zdobędziesz wiedzę z pogranicza nauk ścisłych i technicznych. Poznasz podstawy modelowania, techniki prototypowania oraz metodykę projektowania. Zajęcia z fotografii i rysunku pozwolą Ci zyskać nową perspektywę, którą przeniesiesz na swoje projekty, a technologie informatyczne pozwolą produkować tekstylia w nowoczesny sposób. Dzięki szerokiej ofercie przedmiotów obieralnych zrealizujesz pierwsze projekty wyrobów przemysłowych, a warsztaty i wykłady eksperckie pozwolą udoskonalić je zgodnie z najnowszymi trendami w branży. Po skończonych studiach możesz znaleźć zatrudnienie jako projektant wzornictwa przemysłowego lub założyć własną działalność gospodarczą. Wybierz inżynierię wzornictwa przemysłowego i realizuj się w zawodzie na miarę Twoich oczekiwań.

Praktyki

Praca po studiach

• działy projektowe (działy rozwoju nowego produktu) przedsiębiorstw produkcyjnych,
    • niezależne pracownie projektowe działające w zakresie projektowania produktu, architektury i architektury wnętrze,
    • przedsiębiorstwa działające w szczególności w branżach: przetwórstwa tworzyw sztucznych, przemysłu lekkiego oraz przemysłu opakowań,
    • przystąpienie do startupu w roli projektanta,
    • własna kariera projektowa - stworzenie własnej autorskim pracowni projektowej, świadczącej usługi z zakresu wzornictwa przemysłowego oraz opracowywania projektów form przemysłowych.