Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Zdjęcie w tle
Studenci patrzą na żółte kule w hali przemysłowej.

Inżynieria bezpieczeństwa pracy

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

8

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
biologia
biologia
geografia
geografia
informatyka
informatyka
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311603 technik technologii chemicznej
311919 technik pożarnictwa
325509 technik bezpieczeństwa i higieny pracy
325511 technik ochrony środowiska

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Inżynieria bezpieczeństwa pracy jest unikatowym kierunkiem studiów, realizowanym przez kadrę z czterech wydziałów Politechniki Łódzkiej: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Wydział Organizacji i Zarządzania, Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

    Studenci w ramach programu studiów zdobywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu analiz ryzyka zawodowego, projektowania i monitorowania technicznych warunków pracy, czy okoliczności wypadków przy pracy. Studenci w ramach programu studiów zdobywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu czynników zagrożeń, środków bezpieczeństwa i ochrony, oceny ryzyka zawodowego, projektowania i monitorowania stanu warunków pracy, kultury bhp, awarii przemysłowych i wypadków przy pracy, zarządzania bezpieczeństwem w dobie przemysłu 5.0, ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego. Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, która ściśle współpracuje z przedsiębiorcami, realizując badania i projekty naukowe na ich potrzeby oraz przez specjalistów - praktyków z branży bhp, przedstawicieli państwowych organów nadzoru nad warunkami pracy (np. Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Straży Pożarnej) i instytutów naukowych (np. Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera).

    Kierunek studiów IBP został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie „Milion na najlepsze programy studiów” w 2012 roku. Otrzymał dwie nagrody „Laur Innowacji” i „Studia z Przyszłością”, przyznawane najbardziej innowacyjnym, nowoczesnym i wartościowym kierunkom studiów na polskich uczelniach w 2017 roku. Uzyskał pozytywną akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej do roku akademickiego 2028/29.

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

    Opinie absolwentów

    Bardzo przemyślany proces odbywania praktyk studenckich i pisania prac inżynierskich głównie w zakładach pracy pozwala studentom na zdobywanie ważnych umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych. Ta silna współpraca z praktyką gospodarczą podczas toku studiów skutkuje szybszym zdobyciem zatrudnienia po studiach.

    Piotr Krucki, Arvato

    Drodzy Maturzyści, na studiach nie jest ważne tylko to, jaką wiedzę przekażą Wam doktorzy i profesorowie. Najważniejsze jest szukać, inspirować się, dążyć do zrozumienia i sprawienia, że nauka stanie się naszą pasją. Jeżeli dodatkowo możecie podzielić się tym z innymi, poszerzając swoje horyzonty, wtedy prawdziwie się rozwijacie.

    Kobieta siedzi przy laptopie na tle loga firmy Anwil SA.
    Kinga Wojciechowska, inżynier procesów produkcyjnych w firmie Anwil S.A.

    Kompetencje, które zyskasz

    Analiza bezpieczeństwa
    Monitorowanie warunków pracy
    Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy
    Ratownictwo

    O Tobie

    BHP to zbiór zasad określających sposób wykonywania pracy tak, aby nie zagrażała ona pracownikom. To niezwykle ważne, aby środowisko pracy było zaprojektowane w sposób bezpieczny, dlatego firmy z wielu dziedzin poszukują specjalistów w tym zakresie. Przestrzeganie norm BHP jest obowiązkiem w każdym zakładzie pacy, zarówno w branży budowlanej, produkcyjnej, medycznej, jak i logistycznej. Jeżeli chcesz rozpocząć karierę w branży, na którą zapotrzebowanie na rynku jest stale wysokie, a przy tym zdobyć tytuł starszego inspektora ds. BHP, to ten kierunek jest strzałem w dziesiątkę. 

    Studia na Politechnice Łódzkiej zapewnią Ci dostęp do najnowocześniejszych, specjalistycznych laboratoriów, narzędzi i oprogramowania, które oprócz nauki standardowych umiejętności, rozwijaną inżynierskie podejście do BHP. Ze zdobytą wiedzą bez trudu poprowadzisz własną działalność gospodarczą, w ramach której będziesz mógł prowadzić szkolenia dla pracowników różnego szczebla w firmie, przygotowywać dokumentację powypadkową, przeprowadzać audyt BHP, a także dbać na bieżąco o spełnianie standardów BHP podległym sobie firmom. Będziesz miał także możliwość zdobycia umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego. W czasie studiów możesz także ubiegać się o uzyskanie certyfikatu audytora wewnętrznego systemu zarządzania jakością, środowiskowego, a także bezpieczeństwem i higieną pracy.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • małe i średnie firmy oraz korporacje we wszystkich branżach przemysłu,
    • państwowe instytucje nadzoru nad warunkami pracy i bezpieczeństwem technicznym,
    • placówki naukowo-badawcze,
    • własna działalności gospodarcza.