Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studentka czyta notatki w sali zajęciowej.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Elektrotechnika

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

stacjonarne: 7
niestacjonarne: 8

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
informatyka
informatyka
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311302 technik elektroenergetyk transportu szynowego
311303 technik elektryk
311307 technik energetyk
311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311412 technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
311413 technik robotyk
311909 technik automatyk
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
311930 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
311940 technik urządzeń dźwigowych
351103 technik teleinformatyk
351203 technik informatyk
321406 technik programista
352203 technik telekomunikacji
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Elektrotechnika pozwala poznać najnowsze rozwiązania dotyczące tej dziedziny w przemyśle. Studenci nabywają umiejętności związane z projektowaniem i obsługą zaawansowanych systemów zasilania (smart grid, smart home), nowoczesnego oświetlenia, zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej, a także inteligentnych systemów bezpieczeństwa i nadzoru. Program studiów kładzie szczególny nacisk na rozwijanie umiejętności i zdobywanie wiedzy istotnej dla procesu transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, w tym rozwoju generacji rozproszonej, zarządzania mikrosystemami energetycznymi czy poprawą efektywności energetycznej urządzeń i systemów. Nabyta wiedza pozwala rozumieć i analizować procesy fizyczne zachodzące w urządzeniach i układach elektrycznych, a także formułować oraz rozwiązywać złożone problemy inżynierskie przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych do modelowania, analizy czy obróbki wyników pomiarów. Nowe umiejętności studenci wykorzystują w zakładach pracy, odbywając 6-tygodniową praktykę przemysłową.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


Specjalności:

  • automatyka i metrologia,
  • elektroenergetyka,
  • przetwornik elektromechaniczne,
  • transformatory i maszyny elektryczne w przemysle.

Kompetencje, które zyskasz

Energetyka
Elektryka
Elektrotechnika
Smart home
Smart grid
Automatyka przemysłowa

O Tobie

W jaki sposób prąd przemieszcza się z fabryki do gniazdek w naszych domach? Czy da się kontrolować energię elektryczną, tak aby w optymalny sposób zasilała nasze urządzenia i za pomocą jakich metod możemy przetwarzać ją na pracę mechaniczną, chemiczną lub energię cieplną? Odpowiedzi na te pytania znają studenci kierunku elektrotechnika! To inżynierowie-specjaliści, którzy zagadnienia z zakresu maszyn i układów elektrycznych opanowali do perfekcji. 

Jak wygląda studiowanie elektrotechniki na Politechnice Łódzkiej? To przede wszystkim możliwość zdobycia nowych umiejętności praktycznych! Będziesz miał możliwość nauczyć się programowania, automatyki czy zarządzania projektami, które przydadzą Ci się w przyszłej pracy zawodowej. Poza tym w stopniu zaawansowanym poznasz wszystkie możliwe zastosowania elektryki w przemyśle i życiu codziennym – wymiana i generowanie ciepła, obwody elektryczne czy energetyka odnawialna. Zdobędziesz także wiedzę na temat nowoczesnych sposobów wytwarzania i wykorzystywania energii elektrycznej. Program zajęć uwzględnia wszystkie aspekty, niezbędne do zostania specjalistą w branży. Po ukończeniu studiów zyskasz kwalifikacje do pracy w wielu obszarach związanych z wytwarzaniem i użytkowaniem energii elektrycznej oraz projektowaniem, budową i obsługą urządzeń elektrycznych. Podstawy teoretyczne i umiejętności praktyczne pozwolą Ci na podjęcie pracy w charakterze projektanta instalacji, urządzeń i sieci elektrycznych, a także zdobycia uprawnień projektowych oraz z zakresu dozoru. Możesz także założyć własną działalność gospodarczą w szerokim zakresie usług oraz tworzenia nowych technologii i rozwiązań.

Praktyki

Praca po studiach

  • elektroenergetyka zawodowa: wytwarzanie, przesył i dystrybucja, obrót (Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Grupa Kapitałowa Energa S.A.),
  • ośrodki badawczo-rozwojowe,
  • biura projektowe (EFLA Sp. z o.o.),
  • firmy: ABB: Fabryka Transformatorów, ABB Centrum Usług Inżynieryjnych, Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów oraz Zakład Silników Elektrycznych itd.,
  • uczelnie wyższe techniczne i szkolnictwo zawodowe.