Automatyka i robotyka

Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
studia niestacjonarne

Celem kształcenia na tym kierunku jest przekazanie wiedzy z zakresu automatyzacji i robotyzacji, a także wykształcenie umiejętności umożliwiających rozwiązywanie problemów występujących w sterowaniu różnorodnych urządzeń i procesów technologicznych. Studenci uczą się skutecznego wykorzystania metod matematycznych do projektowania systemów sterowania, modelowania i symulacji cyfrowej oraz przygotowują się do uruchamiania układów automatycznego sterowania i nadzoru z wykorzystaniem systemów komputerowych, sterowników mikroprocesorowych, programowalnych sterowników logicznych, robotów i innych dostępnych współcześnie technologii. Zdobywają umiejętności projektowania systemów przestrzennie rozłożonych, które wymagają stosowania przemysłowych sieci komputerowych i oprogramowania systemów czasu rzeczywistego. Uczą się programowania robotów przemysłowych oraz projektowania i programowania robotów mobilnych.

Studia stacjonarne: 3,5 roku

Studia niestacjonarne: 4 lata

Przewidziane sektory zawodowe, w których absolwent może znaleźć zatrudnienie to m.in.: automatyka przemysłowa, robotyka, energetyka, transport, sterowanie procesów przemysłowych oraz systemy sterowania, które są wszechobecne we wszystkich gałęziach przemysłu. Absolwenci automatyki i robotyki mogą pracować w zawodach takich jak: inżynier utrzymania ruchu, automatyk, robotyk, projektant systemów automatyki, projektant systemów informatycznych oraz prowadzić działalność inżynierską we własnych firmach.