Olimpiada z projektowania i wytwarzania odzieży - finał na PŁ

W dniach 21-22 marca 2017 r., na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów odbędzie się finał  IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży.

Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Wydział TMiWT PŁ oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 69 uczniów z 19 szkół z : Sosnowca, Bytomia, Częstochowy, Nowego Targu, Krakowa, Dąbrowy Górniczej, Bielsko-Białej, Dębicy, Nowego Sącza, Rzeszowa, Bydgoszczy, Łodzi, Warszawy, Radomia, Białegostoku, Gorzowa Wlkp., Poznania, Lublina i Biłgoraju. Sześciu laureatów, wyłonionych po części pisemnej, walczyć będzie w ustnym etapie o laur Zwycięzcy Olimpiady w roku szkolnym 2016/2017.

Olimpiada obejmuje tematykę z zakresu: projektowania ubioru, technologii wytwarzania odzieży  oraz organizacji produkcji odzieży. Są to zagadnienia wchodzące w skład dyscypliny naukowej, jaką jest włókiennictwo i specjalność odzieżownictwo.  Mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w których kształcenie daje możliwość uzyskania dyplomu w zawodzie technik technologii odzieży i technik przemysłu mody, a także za zgodą organizatorów, laureaci konkursów, rekomendowani przez komisje konkursowe oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy realizują indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkołę.

Celem olimpiady jest rozpowszechnianie nauki projektowania i wytwarzania odzieży wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Znajomość nowoczesnych technologii w przemyśle tekstylnym jak również procesów i mechanizmów występujących w gospodarce zapewni uczniom jak najlepszy start w dorosłe życie. Olimpiada jest przedsięwzięciem, którego zadaniem jest propagowanie  wśród młodzieży wizerunku  przemysłu odzieżowego, który jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu lekkiego  w Polsce i poza jej  granicami.