Kariera kołem się toczy - SKN NANO

„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Te słowa Marii Skłodowskiej-Curie doskonale wcielają w życie członkowie SKN NANO. O tym, nad jakimi rozwiązaniami, które mogą w przyszłości wesprzeć człowieka i środowisko, w swojej pracy skupiają się młodzi chemicy, opowiada Anna Ornatowska.

Studenckie Koło Naukowe NANO jest jednym z najstarszych na Wydziale Chemicznym. Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę?

NANO zostało założone przez studentów Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej w 2009 roku. Początkowo do koła należały jedynie osoby z nanotechnologii, więc nazwa koła wzięła się od nazwy kierunku. Pierwsi założyciele chcieli stworzyć coś nowego, zrzeszyć grupę chętnych do działania studentów i zapisać się w historii uczelni. Myślę, że od tamtego czasu do dziś cele te są zachowane, a wydział może się szczycić naszymi osiągnięciami.

NANO zaraża młodych ludzi pasją do chemii. Jakie są Wasze sposoby na popularyzowanie nauki?

Każde pokazy, warsztaty i udział w projektach czy konferencjach przynosił nam nie tylko satysfakcję, ale także nagrody i wyróżnienia dla młodych naukowców. Dumni jesteśmy przede wszystkim z inicjatywy „Koło dzieciom”. Jest to seria pokazów chemicznych w Domach Dziecka w Łodzi. Ciekawe doświadczenia oraz anegdotki naukowe pozwalają nam wprowadzać najmłodszych w świat chemii i dodać nieco koloru do szarej pandemicznej rzeczywistości. Mam nadzieję, że w przyszłości inicjatywa ta będzie kontynuowana i rozpowszechni się w całym regionie.

Skoro już wspomniałaś o pandemicznej rzeczywistości, udawało Wam się działać bez przeszkód?

Pandemia spowodowała, że nasze cotygodniowe spotkania z Sali G-11 w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników musieliśmy przenieść przed ekrany komputerów. Miało to swoje plusy, łatwiej nam było ustalić wspólny termin spotkań, zaprosić do współpracy większą liczbę gości. Aby uaktywnić członków w lockdownie, wymyśliliśmy serię „Newsweek”, czyli krótkie prezentacje na temat nowinek ze świata nauki lub kwestii interesujących młodych chemików.

Jakie macie plany i cele na najbliższy czas, działając już stacjonarnie? Zamierzacie zmienić świat?

Po powrocie na uczelnię ruszyliśmy pełną parą. Jeździmy na ogólnopolskie konferencje naukowe, organizujemy pokazy i warsztaty, bierzemy udział w licznych projektach. Stworzyliśmy nawet przenośne stanowisko laboratoryjne, które zostało wyróżnione i dofinansowane w ramach XXIII edycji Rady Kół Naukowych.

Umożliwia ono zwiększenie bezpieczeństwa prowadzących doświadczenia i obserwatorów. Dzięki budżetowi koła mogliśmy również zakupić drukarkę 3D, dlatego w najbliższym czasie będziemy poznawać tajniki tej techniki.

A świat? Tak, zamierzamy zmienić. Dzięki hydrożelom, które są głównym obiektem zainteresowania uczestników projektu „Odzyskiwanie metali ciężkich z wody przy użyciu hydrożeli przyjaznych dla środowiska”. Nie mogę dużo zdradzać na ten temat, jest to zresztą faza początkowa, natomiast myślę, że możecie wyczekiwać samych dobrych wiadomości, dotyczących badań.

A Ty, jak trafiłaś do koła? I co daje Ci praca w nim?

Kiedy zaczęłam studia na pierwszym roku nanotechnologii, uczestniczyłam w pokazach przygotowanych przez członków SKN NANO. Zainteresowały mnie one do tego stopnia, że włączyłam się w działalność koła. Moja aktywność została zauważona przez kolegów. Wówczas zostałam skarbnikiem koła, w kolejnym roku objęłam stanowisko sekretarza, a na początku 2021 roku zaczęłam pełnić funkcję prezesa. Myślę, że rola ta pozwala mi połączyć pasje do nauki, poznawania nowych metod badawczych i ciekawostek ze świata chemii czy polimerów ze zdolnościami organizacyjnymi.

Na pewno praca w kole ułatwiła mi nawiązywanie nowych znajomości oraz, z uwagi na doświadczenie starszych kolegów, poznawanie prowadzących zajęcia czy struktury uczelni. Działanie w kole nauczyło mnie pracy w grupie, organizacji swojego czasu oraz planowania ścieżki kariery. Uważam, że umiejętności zdobyte na studiach przekładają się na realne działania podejmowane w ramach koła naukowego. Mam nadzieję, że pomoże mi to w odnalezieniu się na rynku pracy. Wielu absolwentów wykorzystało nawiązane dzięki kołu kontakty naukowe. Część naszych członków kontynuuje pracę naukową jako studenci II stopnia oraz doktoranci Politechniki Łódzkiej.

Zawsze powtarzam, że koło pozwala nam poszerzać swoją wiedzę, ale uczy także solidarności, pomocy innym. Nie jesteśmy tylko członkami koła, ale również zgraną grupą znajomych.

Można do Was dołączyć w każdym momencie?

Aby stać się oficjalnym członkiem, należy być na co najmniej trzech spotkaniach; trzeba też wypełnić deklarację członkowską. Do koła może dołączyć każdy student I i II stopnia Politechniki Łódzkiej w dowolnym momencie roku akademickiego. Jeśli ktoś miałby pytania, czy chciałby dowiedzieć się o nas czegoś więcej, najlepiej kontaktować się przez email: nano@info.p.lodz.pl lub social media (facebook: Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe NANO, instagram: skn_nano).

Spotkania koła odbywają się raz w tygodniu, a ich dokładny termin zmienia się co semestr. Zawsze staramy się dopasować dzień i godzinę tak, aby pasowały wszystkim członkom koła, co nie jest łatwym zadaniem, z uwagi na to, że studiujemy różne kierunki i pochodzimy z różnych roczników. Obecnie w kole aktywnie działa 30 członków z kierunków takich jak nanotechnologia, analityka chemiczna i chemia. Niedługo może się to zmienić, bo obecnie rekrutujemy nowych członków.

 

Rozmawiała: Paulina Krygier

Zdjęcia: prywatne archiwum bohaterki

Poznaj nasz kampus