Architektura PŁ na podium!

Instytut Architektury i Urbanistyki PŁ ma powód do dumy!

Izba Architektów RP przygotowała ranking uczelni, które najlepiej przygotowują do uzyskania przez absolwentów samodzielności zawodowej, a weryfikowano to dzięki zdawalności egzaminów na uprawnienia projektowe. Politechnika Łódzka wypadła naprawdę świetnie, zwłaszcza że plasuje się na drugim i trzecim miejscu!

Kształcenie w zakresie architektury kończy się egzaminem na uprawnienia, którego zdanie zapewnia samodzielność zawodową w zawodzie architekta. Tego rodzaju egzaminy odbywają się dwukrotnie w ciągu roku, a przeprowadzane są właśnie przez Izbę Architektów RP. Krajowe i okręgowe komisje kwalifikacyjne posługują się jednakowymi zestawami pytań, co umożliwia porównanie zdobytej wiedzy i uzyskanych kwalifikacji.

W rankingu uwzględniono 35 szkół architektonicznych, a uczelniom przydzielano punkty za każdego absolwenta, który zdał z wynikiem pozytywnym i z wynikiem negatywnym. Prócz uczelni publicznych uwzględniono także dwie uczelnie niepubliczne oraz jedną uczelnię zagraniczną.

Politechnika Łódzka na podium znalazła się trzykrotnie:

• na drugim miejscu w top 10 uczelni kształcących architektów,
  • na drugim miejscu pod względem uzyskiwania uprawnień projektowych dla I stopnia,
  • na trzecim miejscu w kategorii uzyskiwania uprawnień projektowych dla II stopnia.

Szczegóły związane z klasyfikacją branżową omówione zostały w artykule Edukacja z perspektywy IARP