Przejdź do treści

Nowe kierunki studiów 2024/2025

Grafika promująca nowe kierunki studiów na PŁ.

W tegorocznej rekrutacji kandydaci będą mogli studiować jeden z trzech nowych kierunków studiów: tekstronikę, inżynierię procesów przemysłowych oraz materiały i technologie przyszłości. Każdy z tych kierunków został zaprojektowany z myślą o przyszłych wyzwaniach rynku pracy oraz dynamicznie rozwijających się technologiach.

 

Tekstronika


Tekstronika to interdyscyplinarna dziedzina łącząca elementy elektroniki, informatyki oraz inżynierii materiałowej. Kierunek prowadzony przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki  i Automatyki przygotowuje studentów do projektowania i wdrażania nowoczesnych tekstyliów wyposażonych w elektroniczne komponenty, takich jak inteligentne ubrania, które monitorują stan zdrowia, czy materiały zmieniające właściwości w odpowiedzi na warunki otoczenia. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, programowania, sensorów i czujników, przekazywania sygnałów oraz zarządzania danymi. 

Tekstronika to pierwszy taki kierunek akademicki w Polsce, unikalny w Europie. Program nauczania umożliwia zdobycie unikalnych wiedzy i umiejętności, z pogranicza elektroniki, informatyki i inżynierii materiałowej. Jest to jednak kierunek złożony i interdyscyplinarny, który nie jest prostą sumą różnych dyscyplin nauki, lecz ich synergią, oferuje wartość dodaną - mówi prof. dr hab. inż. Ryszard Korycki, przewodniczący rady nowego kierunku. 

Po studiach absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją odzieży, sprzętu medycznego, motoryzacyjnego, jako tester oprogramowania i układów elektronicznych, a także w branży sportowej i rekreacyjnej oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Tekstronika jest również kluczowym obszarem badań i rozwoju w kontekście rosnącej popularności Internetu Rzeczy (IoT).

Inżynieria procesów przemysłowych


Kierunek inżynieria procesów przemysłowych, prowadzony na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, koncentruje się na optymalizacji i zarządzaniu procesami produkcyjnymi w różnych gałęziach przemysłu. Studenci uczą się projektowania, analizy oraz wdrażania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, które pozwalają na zwiększenie wydajności, redukcję kosztów oraz minimalizację wpływu na środowisko.

Kierunek ma za zadanie rozwijać umiejętności i wiedzę w zagadnieniach kluczowych dla przyszłych inżynierów zarządzających produkcją lub projektujących instalacje przemysłowe. Program studiów został przygotowany w porozumieniu z sektorem przemysłowym. W trakcie zajęć studenci odwiedzą zakłady przemysłowe takie jak cukrownie (cukrownia Dobrzelin), petrochemię (Orlen) czy zakłady farmaceutyczne (Polpharma). Chcemy rozwijać umiejętności praktyczne oraz poszerzać wiedzę, która pozwoli naszym absolwentom wypełnić luki na rynku pracy - mówi dr hab. inż. Maciej Jaskulski, przewodniczący rady nowego kierunku studiów.

Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu inżynierii chemicznej, procesowej, mechanicznej, automatyki a także zarządzania produkcją. Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w sektorach takich jak przemysł chemiczny, spożywczy, farmaceutyczny, petrochemiczny czy energetyczny. Ich umiejętności będą kluczowe w kontekście wdrażania nowoczesnych technologii produkcyjnych oraz Przemysłu 4.0.

 

Materiały i technologie przyszłości


Materiały i technologie przyszłości to kierunek prowadzony na Wydziale Mechanicznym, poświęcony przyszłościowym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, które mają potencjał zmienić oblicze wielu branż. Studenci zgłębiają wiedzę na temat nowoczesnych materiałów, takich jak kompozyty, nanomateriały, biomateriały oraz materiały inteligentne. Program studiów obejmuje także naukę o metodach ich wytwarzania, modyfikacji oraz zastosowaniach.


Kształcenie na kierunku materiały i technologie przyszłości jest odzwierciedleniem ciągle poszerzanego doświadczenia Wydziału Mechanicznego wynikającego z bliskiej współpracy z przemysłem. Studenci zdobywają wiedzę i doświadczenie pod okiem ekspertów dzięki projektom badawczym i badawczo-rozwojowym realizowanym z firmami takimi jak: SECO-Warwick S.A., Hart-Tech Sp. z o.o., Medgal Sp. z o.o. get3D Sp. z o.o. – mówi prof. dr hab. inż. Jacek Sawicki, przewodniczący rady nowego kierunku studiów. 

W ramach kierunku materiały i technologie przyszłości studenci zdobywają umiejętności niezbędne do pracy w badaniach i rozwoju nowych materiałów, a także ich aplikacji w przemyśle lotniczym, kosmicznym, medycznym, elektronicznym czy energetycznym. Wiedza z zakresu nowych technologii materiałowych jest również istotna dla zrównoważonego rozwoju oraz tworzenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań.

 

Podsumowanie

Nowe kierunki studiów na Politechnice Łódzkiej – tekstronika, inżynieria procesów przemysłowych oraz materiały i technologie przyszłości – odpowiadają na aktualne potrzeby rynku pracy oraz rozwijające się trendy technologiczne. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu i naciskowi na praktyczne umiejętności, absolwenci tych kierunków będą dobrze przygotowani do wyzwań, jakie niesie ze sobą przyszłość przemysłu i technologii. Rekrutacja na te kierunki rozpoczyna się 18 czerwca 2024 r. i potrwa do 10 lipca 2024 r.