Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Zdjęcie w tle
Pobieranie materiału w miejscu zbrodni w laboratorium.

Chemia w kryminalistyce

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studia w zakresie chemii w kryminalistyce kształcą absolwentów zdolnych do posługiwania się specjalistyczną wiedzą z zakresu chemii sądowej, analizy materiałów dowodowych oraz technik stosowanych w kryminalistyce. Program studiów ma za zadanie zintegrowanie wiedzy z zakresu pracy laboratoryjnej z materiałami dowodowymi z wiedzą dotyczącą zagadnień chemicznych, biologicznych, toksykologicznych i informatycznych. Studia oferują nowoczesne formy kształcenia, bazujące na dużej liczbie zajęć o charakterze praktycznym (m.in. PBL/DT), które umożliwią studentom rozwiązywanie realnych problemów oraz rozwój umiejętności miękkich i pracy w grupie.

    Kształcenie w tym zakresie prowadzone jest przez Politechnikę Łódzką z udziałem ekspertów z AGH, krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP z Krakowa. W czasie pierwszego semestru w Politechnice Łódzkiej studenci wprowadzeni zostaną w tematykę chemii sądowej, technik kryminalistycznych, nowoczesnych technik analitycznych i obrazowania w kryminalistyce. Ponadto, studiować będą podstawy chemometrii, logiki, a także biometrii w kryminalistyce oraz chemii i detekcji związków psychoaktywnych. W Krakowie w ramach wyjazdowego drugiego semestru specjaliści z: Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH,  Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP będą prowadzili wykłady, laboratoria i ćwiczenia z zakresu: metod instrumentalnych w analizie kryminalistycznej, eksperckiej oceny zdarzeń, analizy cyfrowych nośników danych, a także podstaw zachowań człowieka i innych tematów wiążących się ściśle z pracą z materiałem dowodowym. Interdyscyplinarność oferowanego wykształcenia pozwoli absolwentom tego kierunku uzyskać wszechstronną wiedzę z nowoczesnych metod analitycznych, stosowanych w badaniach kryminalistycznych czy w trakcie identyfikacji śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia, ale również poznanie zagadnień prawnych, m.in. dotyczących wydawania opinii kryminalistycznych w procesie karnym. Ciekawa tematyka prac dyplomowych (semestr trzeci), praca z wybitnymi specjalistami z dziedziny kryminalistyki w Polsce, a przede wszystkim perspektywa atrakcyjnej pracy w laboratoriach kryminalistycznych policji, służby celnej, laboratoriach badawczych, kontrolnych oraz diagnostycznych to gwarancja interesujących studiów w Politechnice Łódzkiej.

    Lista przedmiotów w poszczególnych semestrach dostępna jest na stronie internetowej

    Kompetencje, które zyskasz

    Inżynieria chemiczna
    Technologie chemiczne
    Ochrona środowiska

    O Tobie

    W 2013 roku doszło do skandalu związanego z manipulacją danymi w laboratorium Randox Testing Services w Manchesterze. W jego wyniku około 50 spraw, które miały trafić do sądów, zostało porzuconych. Analizowane dowody dotyczyły spraw związanych m.in. z prowadzeniem pojazdów pod wpływem narkotyków, brutalnych przestępstw, a także niewyjaśnionych zgonów. Z powodu braku możliwości ponownego przebadania próbek, nie opracowano nowych materiałów dowodowych.

    Chemia to fascynująca dziedzina, a gdy połączysz ją z kryminalistyką robi się jeszcze bardziej ekscytująco. Więc jeżeli marzy Ci się kariera rodem z serialu detektywistycznego, sprawdź naszą ofertę nauczania. Na kierunku chemia w kryminalistyce zdobędziesz wiedzę z zakresu współczesnej chemii, obejmującą w szczególności chemię sądową, analityczną, przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań. Poznasz główne trendy dotyczące możliwości wykorzystywania nowoczesnych metod chemicznych w kryminalistyce, a także zdobędziesz umiejętności opracowania statystycznie danych, w tym danych biometrycznych, za pomocą różnych metod przydatnych w kryminalistyce, w tym testów statystycznych oraz metod analizy danych wielowymiarowych. Po ukończeniu studiów będziesz gotowy do prowadzenia badań chemicznych w zakresie analizy materiałów dowodowych oraz dyskusji na tematy chemiczne ze specjalistami z innych dziedzin wykorzystywanych w kryminalistyce. Zdolność do rozwiązywania problemów chemicznych przy zastosowaniu nowoczesnych metod analizy oraz posługiwania się nowoczesną aparaturą chemiczną i analityczną, pozwolą Ci przeprowadzać zaawansowane analizy chemiczne, a umiejętność pracy w grupie oraz znajomość zasad organizowania i kierowania pracą zespołów, przyda w przyszłej karierze zawodowej.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • laboratoria kryminalistyczne policji i służby celnej,
    • laboratoria badawcze,
    • laboratoria kontrolne,
    • laboratoria diagnostyczne,
    • sektor administracji  i zarządzania.