Techniki dentystyczne

Wydział Mechaniczny

Rekrutację na studia prowadzi Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Program studiów łączy przedmioty zawodowe (dotyczące np. nowoczesnych metod wytwarzania uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych) z przedmiotami wykładanymi na Uniwersytecie Medycznym oraz z przedmiotami wykładanymi na Politechnice Łódzkiej.  Pozwoli to na uzyskanie wszechstronnej wiedzy z zakresu nowoczesnych materiałów i technologii materiałowych, a także z zakresu szeroko pojętych reakcji występujących w kontakcie organizmu z materiałami medycznymi. Studenci rozwijają umiejętności wykonania i projektowania zaawansowanych protez stałych, ruchomych i nietypowych oraz aparatów ortodontycznych we współpracy z lekarzem. Poznają szczegóły dotyczące certyfikacji i akredytacji, nauk społecznych i humanistycznych w tym prawo, filozofię, wychowanie fizyczne i naukę kongresowych i specjalistycznych języków obcych oraz profilaktyki i higieny zdrowotnej.

magister

Absolwenci kierunku, dzięki nabytej wiedzy i umiejętnościom praktycznym są przygotowani do pracy w zawodzie technika dentystycznego. Potrafią wykonać prace związane ze świadczeniem usług z zakresu technik dentystycznych, takich jak  protezy stałe, ruchome oraz nietypowe (aparaty ortodontyczne, naprawy uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych).

Do najważniejszych kompetencji, jakie uzyskują absolwenci tego należy zaliczyć posiadanie wiedzy z zakresu najnowszych osiągnięć techniki dentystycznej w tym zastosowania materiałów stomatologicznych, technologii odlewniczych, obróbki plastycznej i łączenia materiałów oraz szeroką wiedzę z zakresu modyfikacji warstw wierzchnich na potrzeby medycyny. Posiadają umiejętność dostrzegania i wdrażania najnowszych metod i technologii zgodnych z rozwojem nauk medycznych, w szczególności dyscyplin stomatologicznych i zapotrzebowań leczniczych.

Absolwent po studiach drugiego stopnia przygotowany jest do pracy w laboratoriach protetycznych, w szkolnictwie wyższym – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej, jak również w firmach zajmujących się produkcją i handlem materiałami i urządzeniami wykorzystywanymi do wykonawstwa elementów protetycznych.

Zasady rekrutacji:
Rekrutację na studia prowadzi Uniwersytet Medyczny w Łodzi.