Sieci i instalacje w inżynierii środowiska

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
studia niestacjonarne

Zasadniczym celem kształcenia na studiach II stopnia jest poszerzenie wiedzy zdobytej podczas studiów inżynierskich, co umożliwi rozwój umiejętności zawodowych studenta, niezbędnych zwłaszcza do prowadzenia prac koncepcyjnych, eksperckich i naukowo-badawczych.

Studia rozwijają zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu sieci i instalacji budowlanych w inżynierii środowiska, a w szczególności:

• modernizacji i zapewnienia niezawodności działania sieci i uzbrojenia terenu,
  • zastosowania odnawialnych źródeł energii (m.in. energii słonecznej, geotermalnej i biomasy) i alternatywnych źródeł zaopatrzenia w wodę (szara woda, wody opadowe),
  • zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci i instalacji budowlanych w warunkach rozwoju i przekształceń obszarów zurbanizowanych, wzrostu oczekiwań społecznych i zmian klimatu (m.in. systemy gospodarowania wodami opadowymi, w tym z wykorzystaniem zielonej infrastruktury, systemy klimatyzacji zapewniające optymalne parametry komfortu cieplnego),
  • monitoringu środowiska, m.in. z wykorzystaniem technologii on-line oraz bezzałogowych statków powietrznych (dronów) do kontroli jakości powietrza,
  • nowoczesnych systemów kontroli, pomiarów i sterowania w instalacjach budowlanych,
  • audytów, charakterystyk i świadectw energetycznych budynków,
  • modelowania i optymalizacji systemów stosowanych w inżynierii lądowej/środowiska z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego (m.in. SWMM, EPANET, AutoCAD, QGIS, Audytor OZC i CO, NormaPRO, Therm, EnergyPlus, Arcadia-Thermo, Arcadia-BIM).

Studenci, w wyżej wymienionym zakresie, zdobywają także praktyczne umiejętności dzięki wykonywaniu szeregu projektów oraz badań i pomiarów inżynierskich przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych i/lub terenowych, a także w wyniku odbywania wizyt i praktyk w specjalistycznych przedsiębiorstwach i obiektach komunalnych. Wykonują także projekty i opracowania we współpracy ze studentami z kierunków architektura i budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM (Building Information Modeling), co pozwala im na kompleksowe przygotowanie do realizacji zadań projektowych i inwestycyjnych w przyszłej pracy zawodowej.

Powiązanie tego kierunku studiów z budownictwem, architekturą i planowaniem przestrzennym w zasadniczy sposób odróżnia profil kształcenia studenta od podobnych kierunków realizowanych w innych uczelniach/jednostkach, a zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają na ubieganie się o uprawnienia zawodowe w pełnym zakresie zarówno przy kierowaniu robotami budowlanymi, jak i projektowaniu.

magister

1,5 roku (stacjonarne)

2 lata (niestacjonarne)

Absolwent kierunku sieci i instalacje w inżynierii środowiska posiada poszerzone kompetencje w zakresie planowania, projektowania, wykonawstwa i eksploatacji sieci i instalacji: ciepłowniczych, wodociągowych, kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, gazowych i przeciwpożarowych oraz systemów oczyszczania wody, ścieków i powietrza, a także instalacji i obiektów gospodarki odpadami. Jest również przygotowany do wykonywania i koordynowania prac badawczych, a także ma podstawową wiedzę niezbędną do rozwiązywania problemów prawnych i administracyjnych w zarządzaniu środowiskiem.

Jest poszukiwanym pracownikiem w:

• biurach projektowych,
  • firmach wykonawczych,
  • jednostkach zajmujących się eksploatacją obiektów,
  • przedsiębiorstwach zajmujących się: ochroną atmosfery, zaopatrzeniem w wodę, usuwaniem i oczyszczaniem ścieków, gospodarką odpadami, rekultywacją terenów zdegradowanych,
  • urzędach administracji samorządowej i państwowej związanych z ochroną środowiska,
  • jednostkach naukowo-badawczych,
  • laboratoriach analitycznych.

Ukończenie studiów II stopnia i uzyskanie tytułu magistra jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych i pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie bez ograniczeń przy projektowaniu oraz kierowaniu robotami budowlanymi we wskazanym zakresie. Absolwent będzie mógł pełnić funkcję Projektanta i/lub Kierownika budowy i/lub Inspektora Nadzoru, a są to funkcje wymagające wysoko specjalistycznych kompetencji zawodowych.

Absolwent studiów II stopnia jest również przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.