Studenci PŁ przygotowują produkcję z Łódzką „Filmówką”

Tworzenie efektów specjalnych i wirtualnej scenografii to marzenie niejednego miłośnika kina. Na kierunku informatyka stosowana uzdolnieni studenci biorą udział w projekcie animacji poklatkowej w filmie „IN SIDE", realizowanym w Łódzkiej Szkole Filmowej.

„IN SIDE" to film krótkometrażowy, powstający w ramach programu badawczego Pracowni S3D vnLabm w Łódzkiej „Filmówce”. Pracownia od przeszło roku bada potencjał artystyczny stereoskopii, realizując ciąg eksperymentów wizualnych, przygotowywanych w technice filmu poklatkowego.

- Nie każdy (…) zna stopień trudności prac związanych z obróbką materiałów, tworzeniem wirtualnych scenografii czy pracy nad efektami wizualnymi w obrazie stereoskopowym. Dlatego też, po bardzo owocnych rozmowach pomiędzy Pracownią S3D vnLab a Instytutem Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, postanowiliśmy zawiązać bliższą współpracę przy projekcie filmowym "IN SIDE" realizowanym w ramach programu badawczego Pracowni S3D vnLab – czytamy na stronie Pracowni.

Film powstaje przy użyciu wysoce wyspecjalizowanego robota typu motion control dedykowanego technikom “stop motion”. Koordynatorem zespołu z Politechniki Łódzkiej jest dr hab. Piotr Napieralski, prof. na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Do pracy w projekcie zostali wybrani uzdolnieni studenci ze specjalności grafika komputerowa i multimedia z Informatyki Stosowanej z wydziału FTIMS: Aleksandra Ścisławska, Marek Kulicki, Jakub Klepacz.

- Nasi studenci oprócz umiejętności plastycznych, posiadają zdolności programistyczne, co pozwala znacząco przyspieszyć proces postprodukcji. Współpraca z branżą filmową pozwala na zdobycie unikatowych umiejętności przez uczestników projektu – wyjaśnia prof. Napieralski. - Film i stereoskopia są przedmiotem badań w Instytucie Informatyki od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Prowadzone w ramach projektu „IN SIDE” badania będą punktem wyjścia do podręcznika stereoskopii w animacji poklatkowej, który powstanie pod koniec procesu badawczego.

Studenci zajmują się przede wszystkim odtwarzaniem ruchu kamery w przestrzeni wirtualnej (tracking), tworzeniem map oraz modelowaniem 3D.

Aleksandra Ścisławska przygotowuje w oparciu o projekt swoją pracę dyplomową.

Na proces tworzenia scenografii składa się kilka etapów, takich jak modelowanie i teksturowanie obiektów 3D, odtworzenie realistycznego oświetlenia oraz ruchu kamery - wyjaśnia studentka. - Wykonane elementy mają precyzyjnie i niedostrzegalnie łączyć się z scenografią występującą na planie w celu rozszerzenia świata przedstawianego w filmie. Ostatnim etapem pracy jest wyrenderowanie wszystkich klatek dla lewego i prawego oka, tak aby dawały efekt widzenia stereoskopowego. Udział w projekcie daje mi możliwość rozwoju nabytych na studiach umiejętności z zakresu grafiki 3D, oraz nauki nowych rzeczy związanych z etapem postprodukcji i ogólnej realizacji filmowej. Mam również szanse poznać technologie używane przez Łódzką Szkołę Filmową, które wykorzystywane są w profesjonalnych produkcjach.

Premiera filmu „IN SIDE” oraz podręcznika planowana jest na rok 2023.  A już teraz zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu.