75lat.p.lodz.pl
STRONA GŁÓWNA

Studenci PŁ potęgują możliwości - wywiad z Mateuszem Gimzińskim

Studia na PŁ dają okazję do podejmowania różnych wyzwań. Od 4 lat studenci oraz absolwenci budownictwa angażują się w akcję Workcamp Łódź, polegającą na remontowaniu domów dziecka. O korzyściach, jakie daje praca w ekipie Workcamp opowiada jeden z jej ubiegłorocznych liderów - Mateusz Gimziński, student budownictwa na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

 

Na czym polega akcja Workcamp?

Projekt jest inicjatywą członków Koła Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, której cel to remont i polepszenie warunków życia w wybranej placówce pożytku publicznego. Zeszłoroczna realizacja w Domu Dziecka dla Małych Dzieci przy ulicy Lnianej 9 w Łodzi była już czwartą na terenie naszego miasta. W trakcie dwóch tygodni prac ponad 20 wolontariuszy wyremontowało 7 pomieszczeń placówki. W skład wykonywanych prac wchodziła renowacja ponad 40 metrów kwadratowych parkietu, wymiana oraz montaż parapetu wraz z maskownicami, położenie nowych płytek podłogowych, odświeżenie ścian wszystkich pomieszczeń, zakup nowych mebli kuchennych, jadalni oraz pokoju dziennego dzieci. W poprzednich edycjach uczestnicy projektu, poza podstawowymi pracami remontowymi, radzili sobie z wyburzeniami istniejących ścian oraz wstawianiem nowych przegród, analizą termiczną pomieszczeń i ich dociepleniami, remontami łazienek oraz innymi pracami które wchodziły w zakresy potrzeb ośrodków. Środki wymagane do przeprowadzenia realizacji wolontariusze pozyskują od sponsorów chętnych do wsparcia naszego projektu. 

 

Tegoroczna edycja będzie nieco inna niż poprzednie. Jakie macie plany na wakacje 2019? 

Tegoroczna edycja jest dla nas faktycznie wyjątkowa, ponieważ będzie pierwszą, która nie odbędzie się w Domu Dziecka. Projekt Workcamp Łódź 2019 zostanie zrealizowany w niedziałającym, z powodu złego stanu technicznego, mieszkaniu chronionym przy ulicy Małachowskiego 74 należącym do łódzkiego MOPS-u. Otwarcie takiej placówki ma na celu wsparcie młodzieży nastoletniej oraz opuszczającej Domy Dziecka w ich usamodzielnieniu. Remont będzie obejmował kompletne przygotowanie do zamieszkania 5 pokoi. Aktualnie prace są w fazie planowania, wybrany został nowy skład koordynatorów, którzy poprowadzą tegoroczny projekt. Będą to Małgorzata Czyż oraz Daniel Klimczak, a o wszystkich postępach w projekcie informujemy za pośrednictwem naszego konta na Facebooku

 

Co daje Ci zaangażowanie w Workcamp?

Praca w tym projekcie daje oczywiście ogromną satysfakcję, szczególnie kiedy obserwuje się efekt końcowy, jednak wolontariusze oraz organizatorzy wynoszą też inne wartości. Na pewno są to nowe znajomości, które zacieśniają się podczas wspólnej organizacji projektu, jego realizacji. Dodatkowo zaangażowanie w taki projekt daje możliwość poznania, jak działa organizacja na tyle złożonej realizacji, np. jak zaplanować przebieg remontu, jak rozmawiać ze sponsorami i mediami, jak poradzić sobie z formalnościami wynikającymi z takiej działalności, jak prowadzić promocję takiego wydarzenia, w jaki sposób poradzić sobie z problemami już budowlanymi, z którymi boryka się placówka.  Jest to dla mnie cenne  doświadczenie, które na pewno przyda mi się w późniejszym życiu zawodowym.

 

A czym się kierowałeś, wybierając budownictwo?

Przy wyborze budownictwa kierowałem się możliwościami zatrudnienia, jakie oferuje mi ukończenie danego kierunku studiów oraz osobistymi zainteresowaniami. Nie był to dla mnie od początku wybór oczywisty jednak wiedziałem, że w tej dziedzinie inżynierii na pewno się odnajdę i nie będę miał kłopotów ze znalezieniem pracy. Będąc już na przedostatnim semestrze studiów drugiego stopnia, na pewno mogę powiedzieć, że był to dobry wybór. Po ukończeniu studiów planuję kontynuować naukę na studiach podyplomowych dotyczących zarządzania projektami oraz jednocześnie znaleźć zatrudnienie w zawodzie, najprawdopodobniej na placu budowy. 

 

Z jakich powodów mógłbyś polecić kształcenie na PŁ?

Poza oczywistym powodem, którym jest możliwość zdobycia wykształcenia pozwalającego na pracę w wybranym zawodzie, myślę że studenci naszej uczelni otrzymują wsparcie przy wprowadzaniu w życie własnych pomysłów, związanych z wybranym kierunkiem lub poza nim. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Politechnika wsparła nas w realizacji projektu Workcamp na tyle, na ile tego potrzebowaliśmy. Mam tu na myśli pomoc merytoryczną, promocyjną czy też wsparcie już podczas prowadzenia remontu. Uważam, że to bardzo ważne, że studenci zakładający koła lub działający osobno mogą liczyć na wsparcie dla swojej działalności ze strony uczelni.

Poznaj nasz kampus