75lat.p.lodz.pl
STRONA GŁÓWNA

Studenci PŁ potęgują możliwości - wywiad z Błażejem Ciecierskim

Studia w Politechnice Łódzkiej mogą dostarczać niesamowitej energii. A jeśli ktoś studiuje energetykę, to potęguje swoje możliwości z prędkością światła. O swoich sukcesach na uczelni i poza nią opowiada Błażej Ciecierski.

 

Co sprawiło, że zostałeś laureatem prestiżowego konkursu Veolii?

Stało się to dzięki pracy dyplomowej, której opiekunem był dr inż. Tomasz Kotlicki. Spełniła ona wszystkie wymogi narzucane przez organizatora. Tematem pracy była analiza poprawy efektywności energetycznej układów potrzeb własnych w elektrowniach cieplnych. Jest to wciąż istniejący problem w polskiej energetyce, zwłaszcza w starych już jednostkach wytwórczych, który wynika z obowiązujących norm. Materiały potrzebne do napisania pracy uzyskałem podczas letnich praktyk w Veolii Energii Łódź S.A. Zostały one wykorzystane w części analitycznej. Dzięki temu uzyskane wyniki mają zastosowanie praktyczne i mogą stanowić wstęp do analizy projektu modernizacji istniejącego w elektrociepłowni EC-4 układu.

 

Nagroda była połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Jakie profity dał Ci wyjazd do Francji?

Uczestnictwo w Veolia Summer School oceniam bardzo pozytywnie. W kampusie Veolii miałem możliwość szerzej zapoznać się z obszarami działalności firmy i zwiedzić jej placówki. Ponadto byłem słuchaczem wykładów eksperckich, podczas których omówione zostały najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w obszarach energetyki, gospodarki wodnej oraz gospodarki odpadami. Szkoła Letnia to również integracja i wymiana doświadczeń ze studentami z całego świata. Veolia zadbała także o aspekt turystyczny umożliwiając zwiedzenie Paryża oraz organizując różnego rodzaju eventy, które poprawiły relacje między uczestnikami.

 

W jakich organizacjach studenckich działasz i na czym polega ich funkcjonowanie? 

Jestem członkiem koła naukowego SKN „Energetyk”. Nasza działalność skupia się na realizowaniu różnych projektów w obszarze energetyki, a także na uczestnictwie w ogólnokrajowych targach i konferencjach. Każdego roku nasze koło jest wystawcą na dniach wydziału, podczas których prezentowane są efekty naszej pracy. Organizujemy także wycieczki dydaktyczne w celu zwiedzenia obiektów z obszaru energetyki. Warto wspomnieć, że nasz projekt "Symulatora układu automatycznej regulacji turbiny parowej" zdobył pierwsze miejsce w konkursie na dofinansowanie projektu związanego z branżą energetyczną organizowanego przez rektora PŁ we współpracy z PGE GiEK SA, czego efektem jest funkcjonujące stanowisko badawcze. 

 

Dużą wagę przykładasz do rozwoju swoich kompetencji również przez dodatkowe studia i zajęcia. Co mógłbyś radzić studentom, aby efektywnie wykorzystali czas nauki? 

Uważam, że studia to czas, który powinniśmy jak najlepiej wykorzystać. Zdobyte w tym okresie umiejętności z pewnością zaowocują podczas przyszłej kariery zawodowej. Mogę zdradzić, że studiuję dodatkowo na innej uczelni i dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego. Wszystkim studentom polecam uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach podnoszących kwalifikacje oraz próbować swoich sił na dodatkowych kierunkach studiów. 

 

Dlaczego wybrałeś energetykę na PŁ? 

Odkąd pamiętam bliżej było mi do zagadnień z obszaru nauk ścisłych, dlatego wiedziałem, że chcę studiować na uczelni technicznej. Wybrałem energetykę, ponieważ już przed studiami zacząłem interesować się rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w tym obszarze. Dodatkowym powodem było to, iż energetyka jest bardzo szerokim sektorem gospodarki, który daje wiele perspektyw zawodowych. Początki studiów były ciężkie, ale po pewnym czasie utwierdziłem się w przekonaniu, że jest to kierunek, który naprawdę mnie interesuje. Teraz mogę stwierdzić, że był to trafny wybór.

 

 

 

 

Rozmawiała Agnieszka Garcarek, Dział Promocji PŁ; foto - archiwum prywatne.

Poznaj nasz kampus