Robot z PŁ na podium w zawodach w Japonii

Konkurs World Robot Summit 2018 zakończył się 21 października ogromnym sukcesem drużyny RAPTORS PŁ, która zajęła 2 miejsce w konkurencji Disaster Robotics - Plant pokonując 9 drużyn z całego świata.

Międzynarodowy konkurs robotów, mających służyć ludziom, odbywał się w halach Tokio Big Sight przy okazji targów technologicznych. Wydarzenie trwało 7 dni, w ciągu których nasi konstruktorzy zmierzyli się z bardzo różnymi zadaniami.

Na początku studenci mieli czas na przygotowanie i złożenie sprzętu, który dotarł do Japonii w skrzyni. W kolejnych dniach zadaniem uczestników konkursu było wykonywanie dwóch różnych konkurencji, które miały na celu zbadanie stanu fabryki, tzn. odczytanie stanu mierników, przekręcenie pokręteł i wajch, zmierzenie składu gazu w powietrzu, odnalezienie zepsutego zbiornika, obliczenie powierzchni rdzy na panelu, czy zmierzenie długości i szerokości rys na ścianie. Po czterech dniach zmagań ogłoszono, że cztery drużyny zostały zakwalifikowane do finałów (w tym RAPTORS zajmując 2 miejsce). Finał rozegrany piątego dnia zawodów łączył w sobie wszystkie wcześniejsze zadania. Dodatkowo, zadaniem naszej ekipy było odnalezienie człowieka, który ucierpiał w trakcie wybuchu, przesunięcie rur, czy ustawienie ciśnienie na wskazaną wartość.

Ogromne gratulacje należą się naszym studentom, gdyż drużyna RAPTORS po raz pierwszy startowała w zawodach nastawionych na ratownictwo w przestrzeniach przemysłowych. Tego typu zawody charakteryzują się znacznie mniejszą ilością miejsca, co jest dużym utrudnieniem dla konstruowanych przez naszych robotyków urządzeń.