Rewitalizacja miast - nowy kierunek II stopnia

Rewitalizacja miast to nowy, międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia, powołany przez UMŁ, Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki.

Program studiów obejmie m. in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast. Studenci zyskają wiedzę i umiejętności dotyczące właściwego kształtowania procesów rewitalizacyjnych.

Studia przygotują wysokiej klasy koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji, posiadających wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych. Profesjonalna kadra pozwoli w przyszłości na sprawne kreowanie i wdrażanie programów rewitalizacyjnych w Łodzi, regionie i kraju.

Rewitalizacja to temat bardzo złożony, który obejmuje kwestie nie tylko urbanistyczne, ale również ekonomiczne i społeczno-kulturowe. Nowy kierunek studiów pozwoli studentom na interdyscyplinarne i wszechstronne podejście do zagadnienia rewitalizacji. Utworzenie w Łodzi takiego kierunku to m.in. odpowiedź na potrzeby miasta, które wdraża od lat programy rewitalizacyjne.

W ramach tego kierunku studenci będą mogli wybrać jedną, z trzech ścieżek edukacyjnych: ekonomiczno-gospodarczą albo społeczno-partycypacyjną opracowywane przez Uniwersytet Łódzki oraz architektoniczno-budowlaną opracowywaną przez Politechnikę Łódzką.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego o prowadzeniu studiów na tym kierunku podpisali dziś (21 marca): Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz rektorzy UŁ i PŁ: prof. Włodzimierz Nykiel i prof. Stanisław Bielecki. Pierwsza rekrutacja na studia przewidziana jest na semestr letni roku akademickiego 2016/17, gdzie chcemy przyjąć 60 osób.