Premiera najnowszej wersji samochodu solarnego studentów PŁ

Zespół Lodz Solar Team zna każdy student Politechniki Łódzkiej. To pełna pasji grupa osób, działających w Studenckim Kole Naukowym Miłośników Motoryzacji, których połączył wspólny cel – budowa samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną.

10 września 2021 roku w Monopolis w Łodzi zespół Lodz Solar Team zaprezentował najnowszą odsłonę pojazdu elektrycznego – Eagle Two. Nowy pojazd zaskakuje pod względem wizualnym za sprawą całkowitej zmiany barw karoserii, ale także posiada nowe parametry techniczne: system szybkiej diagnostyki usterek, który ma także możliwość ładowania, powłoka ceramiczna umieszczona na szybie o działaniu przeciwmgielnym, zapewniająca większe bezpieczeństwo.

Konstrukcja samochodu solarnego słynie z wielu interesujących rozwiązań proekologicznych.

- Jedną z dużych innowacji, które znajdziemy w Eagle Two, jest wykorzystanie materiału opracowanego na bazie ptasich piór we współpracy z Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych – mówi Adam Kuzański, Koordynator Zespołu. – Dzięki temu wnętrze samochodu zostało znacząco wygłuszone, a także izolowane termicznie przez niepalny puch. Sam surowiec na świecie uznawany jest za jeden z niedocenianych i niewykorzystywanych odpadów produkowanych na masową skalę, samochód jest zatem ekologiczny nie tylko ze względu na zerową emisję spalin.

Samochód wyposażony jest także w 5 m2 paneli fotowoltaicznych, dzięki którym może poruszać się, wykorzystując jedynie energię słoneczną. Bateria przy pełnym naładowaniu wystarczy na przejechanie aż 1400 km.

W budowę pierwszej w kraju serii elektrycznych aut solarnych zaangażowani są studenci z aż sześciu wydziałów Politechniki Łódzkiej, głównie Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki, Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji oraz Centrum Kształcenia Międzynarodowego.

- Takie zróżnicowanie zespołu pozwala na pozytywną integrację konstrukcji mechanicznej, z układami elektronicznymi, oprogramowaniem oraz aktywnym promowaniem projektu w mediach – mówi Adam Kuzański. – W swoich działaniach wspieramy działania proekologiczne – propagujemy korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a także elektromobilność.