5. miejsce PŁ w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy

Nareszcie jest! Fundacja Perspektywy opublikowała Ranking Szkół Wyższych Perspektyw 2021. W tegorocznym zestawieniu Politechnika Łódzka zajęła 5. miejsce wśród uczelni technicznych. Nasza uczelnia utrzymała 8. wśród wszystkich uczelni akademickich. oraz 3. miejsce pod względem innowacyjności.

Zestawienie obejmuje szkoły wyższe (publiczne i niepubliczne) posiadające co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz kształcące min. 200 studentów studiów stacjonarnych.

W ocenie szkół wyższych eksperci brali pod uwagę 27 wskaźników podzielonych na siedem kryteriów. Są to: prestiż (12%), absolwenci na rynku pracy (12%), innowacyjność (8%), potencjał naukowy (15%), efektywność naukowa (28%), warunki kształcenia (10%), umiędzynarodowienie (15%). Zestawienie jest pomocne kandydatom na studia przy wyborze uczelni. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej.

Patrząc na poszczególne grupy kryteriów najwyżej - na 3. miejscu uplasowaliśmy się pod względem innowacyjności. W porównaniu z ubiegłym rokiem przesunęliśmy się wyżej w umiędzynarodowieniu (skok o 4 pozycje) i warunkach kształcenia (wyżej o 6 pozycji).

Miejsce w TOP 10 polskich uczelni jest potwierdzeniem, że Politechnika Łódzka się dobrze rozwija - mówi rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. - Jest to też motywacja do jeszcze większej aktywności naukowej i dydaktycznej, tym bardziej, że w tym roku „o włos” wyprzedziła nas Politechnika Gdańska - wśród uczelni technicznych przesunęliśmy się na piąte miejsce. Nie oznacza to, że zwolniliśmy tempo. Wskaźnik rankingowy PŁ wzrósł o 8,1 punktu w porównaniu z rokiem ubiegłym, w pierwszej dziesiątce uczelni, jest to drugi najwyższy przyrost. Od Politechniki Gdańskiej i Wrocławskiej, które są bezpośrednio przed nami dzieli nas 1,4 i 1,7 punktu. Jesteśmy zdeterminowani do dalszego dynamicznego rozwoju i osiągania znakomitych wyników w każdej działalność, którą prowadzimy. Jestem przekonany, że mamy silne argumenty wskazujące naszym partnerom, studentom i kandydatom na studia, że Politechnika Łódzka to instytucja, z którą warto się związać.

Politechnika Łódzka jest w czołówce rannkingu nie od dzisiaj. W rankingu z 2020 r. PŁ zajmowała: 4. miejsce wśród uczelni technicznych i 8. miejsce wśród uczelni akademickich (ex aequo z Politechniką Gdańską).

Nad prawidłowością sporządzania rankingu czuwa Kapituła, której rolą jest ustalanie metodologii rankingu, nadzór nad procedurą jego przeprowadzania oraz zatwierdzenie i ogłoszenie wyników. Kapituła pracuje pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, wiceprezesa Europejskiej Akademii i Nauk i Sztuk.

Wybierz kierunek dla siebie i potęguj możliwości na PŁ!

Dołącz do nas w tegorocznej rekrutacji.