Pierwszy podwójny dyplom z nanotechnologii

Studentka naszej uczelni, Beata Nagórniewicz jako pierwsza uzyskała podwójny dyplom magistra nanotechnologii ukończywszy studia na tym kierunku oferowane wspólnie przez Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet Twente (Universiteit Twente). Obydwie uczelnie są członkami Europejskiego Konsorcjum Innowacyjnych Uczelni (ECIU) i razem opracowały program studiów na kierunku nanotechnologia.

Beata Nagórniewicz w ramach zespołu badawczego prof. Dirka Grijpma, Technologie i Nauka o Biomateriałach (Biomaterials Science and Technology),  swój dyplomowy projekt badawczy dotyczący nanomedycyny realizowała w Instytucie Nanotechnologii MESA+ (MESA+ Institute for Nanotechnology) oraz Instytucie Technologii Biomedycznej i Medycyny Technicznej Uniwersytetu Twente MIRA (MIRA Institute for Biomedical Technology and Technical Medicine of the University of Twente) wykorzystując nanocząsteczki magnetyczne w celowanej terapii zwłóknienia wątroby.

Beata zdecydowała się na studia prowadzone przez dwie uczelnie ze względu na wysoką renomę Uniwersytetu Twente w dziedzinie nanotechnologii.

Politechnika Łódzka prowadzi studia na kierunku nanotechnologia zarówno na pierwszym jak i drugim stopniu, natomiast Uniwersytet w Twente - tylko studia magisterskie. Celem obydwu uczelni jest, aby w każdym roku akademickim co najmniej czworo utalentowanych studentów i studentek uzyskiwało podwójny tytuł magistra.

Europejskie Konsorcjum Innowacyjnych Uczelni (ECIU) zrzesza przedsiębiorcze uczelnie badawcze z Europy i Meksyku. Uniwersytet Twente jest jednym z założycieli powołanej w 1997 r. organizacji. Cechą wspólną wszystkich należących do sieci ECIU uczelni jest następujący w krajach, w których mają one swoją siedzibę, zwrot od klasycznego przemysłu ku gospodarce opartej na wiedzy, innowacji i kreatywności. Zadaniem ECIU jest przyspieszenie tego procesu.

Wywiad z Beatą Nagórniewicz dostępny jest na stronie Uniwersytetu Twente.

(źródło: www.utwente.nl)

Poznaj nasz kampus