Papiernictwo i poligrafia o profilu praktycznym

W najbliższej rekrutacji na studia I stopnia pojawi się nowy program kształcenia na kierunku papiernictwo i poligrafia. Będą to studia o profilu praktycznym, które mają charakter unikatowy, bo obecnie żadna polska uczelnia nie prowadzi takiego kierunku.

Przy jego opracowywaniu wykorzystano sugestie i uwagi przedstawicieli przemysłu i organizacji skupiających krajowych producentów: Stowarzyszenia Papierników Polskich oraz Polskiej Izby Druku. Jest on odpowiedzią uczelni na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w prężnie rozwijających się przemysłach: celulozowo-papierniczym i poligraficznym, a także przemysłach pokrewnych.

Celem kształcenia na papiernictwie i poligrafii jest przekazanie rozległej teoretycznej wiedzy technicznej z zakresu papiernictwa i poligrafii, jak również z zakresu zarządzania, prawa i ekonomii w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami dotyczącymi procesów produkcji półproduktów i produktów papierniczych, przetwórczych i poligraficznych. Ze względu na 12-tygodniowe praktyki studia o profilu praktycznym trwają 8 semestrów, czyli o semestr dłużej niż dotychczasowe studia o profilu ogólnoakademickim. Profil praktyczny studiów oznacza nie tylko dłuższe praktyki, ale także zajęcia prowadzone przez doświadczonych przedstawicieli branży papierniczej i poligraficznej.

Przy opracowywania nowego programu kształcenia skorzystano z komentarzy i uwag otrzymanych od zakładów z branży papierniczej, poligraficznej i przetwórczej oraz do organizacji zrzeszających przedstawicieli tych branż, takich jak: Stowarzyszenie Papierników Polskich, Polska Izba Druku, Polska Izba Fleksografów, August Faller Sp. z o.o., Hornet Sp. z o.o., Oficyna Wydawniczo-Reklamowa Sagalara, Wernel Kenkel, Drukarnia Prasowa S.A., Lotos Poligrafia Sp. z o.o., Interprint, Scorpio Sp z o.o. Wypełnili oni specjalnie przygotowaną ankietę dotyczącą oceny programu studiów i efektów kształcenia.

Absolwenci tego kierunku pracują w przemyśle celulozowo-papierniczym i poligraficznym, a także w biurach projektowych oraz są przygotowani do prowadzenia drobnej wytwórczości, usług i działalności administracyjnej w zakresie tych branż.

Przykładowe zawody, stanowiska pracy, jakie mogą zajmować inżynierowie papiernictwa i poligrafii po zakończeniu edukacji to m.in.: technolog-papiernik, technolog-poligraf, mechanik-papiernik, mechanik-poligraf, projektant systemów papierniczych i poligraficznych, specjalista-konsultant, technolog działu drukowania, projektant maszyn papierniczych, technolog maszyn papierniczych, kierownik maszyny papierniczej, laborant kontroli jakości druku.

 

 

Poznaj nasz kampus