Nowy kierunek - Zrównoważone technologie energetyczne

Zrównoważone technologie energetyczne to nowy kierunek studiów, który łączy siły Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ w kształceniu specjalistów z zakresu energetyki jądrowej oraz energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych. Na ten unikatowy w skali kraju kierunek II stopnia można będzie aplikować już od 30 stycznia 2023 r. 

 

Światowa energetyka jest w fazie intensywnych przekształceń. Z jednej strony jest to wynik silnego oddziaływania na środowisko energetyki opartej na paliwach kopalnych, z drugiej -  ograniczenia dostępności surowców energetycznych w wyniku aktualnej sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w Europie Wschodniej.

Od dłuższego czasu obserwuje się trend polegający na stopniowym zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii źródłami odnawialnymi oraz na poprawie efektywności energetycznej urządzeń i procesów. Poszukiwania nowych, „czystych” źródeł energii doprowadziły do ożywionych dyskusji nad włączeniem energii pochodzącej z siłowni jądrowych do krajowego miksu energetycznego. Te czynniki, wraz z potencjałem tkwiącym w kadrze naukowej Instytutu Maszyn Przepływowych oraz Instytutu Elektroenergetyki, dały początek inicjatywie utworzenia nowego kierunku na studiach II stopnia. W ofercie akademickiej dla studentów zainteresowanych zagadnieniami szeroko rozumianej energetyki, nie ma takiej oferty programowej, która łączyłaby zagadnienia efektywności energetycznej, wykorzystania odnawianych źródeł energii, energetyki jądrowej oraz tzw. czystych technologii węglowych, stanowiących pomost między energetyką konwencjonalną a energetyką zero-emisyjną – wyjaśnia dr hab. inż. Aleksander Olczyk, prof. uczelni, przewodniczący rady nowego kierunku studiów.

Studenci kierunku Zrównoważone technologie energetyczne będą mieli możliwość wyboru swojej własnej ścieżki studiowania w jednym z trzech obszarów „zielonej” energetyki: odnawialne źródła energii, energetyka jądrowa, czyste technologie węglowe i efektywność energetyczna. Zyskają także solidne przygotowanie do wejścia na rynek pracy w dziedzinach, w których do tej pory brakowało specjalistów.

Kierunek Zrównoważone technologie energetyczne jako jeden z nielicznych programów uwzględnia zagadnienia tworzącej się w Polsce od podstaw energetyki jądrowej, która w niedalekiej przyszłości może stać się jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. W ramach współpracy z otoczeniem gospodarczym studenci nowego kierunku mogą odbywać praktyki, a także staże w firmach z szeroko rozumianej branży energetycznej, zarówno o zasięgu globalnym (ABB, General Electric, Siemens, Pratt&Whitney, PKN Orlen, Veolia Energia, PGE), jak i lokalnym (WindTAK, Integrotech, Reinvest, Ispol Projekt, Vibroson i in.). W ramach programu ZPU (Zintegrowane Programy Uczelniane) studenci mają także możliwość odbywania płatnych staży wakacyjnych w firmach makroregionu łódzkiego z branży energetycznej – kontynuuje prof. Aleksander Olczyk.

W rekrutacji na semestr letni 2022/2023 na kierunek Zrównoważone technologie energetyczne przewidziano 30 miejsc. Szczegółowy opis kierunku studiów znajduje się tutaj.

 

Poznaj nasz kampus