Nowe programy studiów na matematyce PŁ

Wszyscy zainteresowani studiowaniem matematyki na PŁ mają od najbliższego roku akademickiego kilka nowości w programach studiów tego kierunku. Na modyfikacje w programie kształcenia największy wpływ miał rynek pracy i możliwości zatrudniania absolwentów tego kierunku.

W ramach studiów I stopnia oferowana jest nowa specjalność: zastosowania współczesnej analizy matematycznej wraz z możliwością jej kontynuacji na kolejnym stopniu studiów. Wybierając tę specjalność, studenci mogą zdobyć umiejętności analizowania problemów matematyki klasycznej (głównie umiejętności dedukcyjne w analizie matematycznej) i użycia ich w zastosowaniach matematyki, np. aplikacjach związanych z praktyczną analizą danych (bazując na obsłudze baz danych w wybranym środowisku informatycznym).

Zmianom uległy także specjalności: modelowanie matematyczne oraz analiza danych, (na obu stopniach studiów). W pierwszej z nich wprowadzono zagadnienia sterowania optymalnego (uwzględniając modelowanie w biologii i medycynie, w tym elementy modelowania rozrostu guza rakowego oraz sposobów sterowania optymalnego w  jego leczeniu). Specjalność analiza danych w biznesie i logistyce (studia II stopnia) wprowadza nowe technologie informatyczne poprzez naukę programowania w Javie, SQL, R oraz ich zastosowań do zaawansowanej eksploracji danych, wykorzystujących obsługę odpowiednich bibliotek związanych z tymi środowiskami.

Natomiast w obrębie specjalności finansowych na obu stopniach studiów dokonano zmian w zakresie wystarczającym do osiągnięcia efektów kształcenia pięciu działów egzaminu aktuarialnego. Od 23 kwietnia 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, egzamin aktuarialny został "uwolniony" z wyłącznego zarządzania przez Komisję ds. egzaminu aktuarialnego  W związku z tym Dyrekcja Instytutu Matematyki zamierza zabiegać, aby znacząca część tego egzaminu (5 z 10 działów) mogła odbyć się w Politechnice, w ramach studiów na kierunku matematyka. Byłoby to bardzo duże udogodnienie dla naszych studentów, gdyż nie musieliby uczęszczać na specjalne kursy lub studia podyplomowe oraz ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych – wyjaśnia dr Artur Wachowicz, zastępca Dyrektora Instytutu Matematyki.