75 lat Politechniki Łódzkiej
STRONA GŁÓWNA

Nowa odsłona cyklu "Wiedzą co mówią"

Krótkie filmowe wypowiedzi ekspertów Politechniki Łódzkiej to cykl, który w ubiegłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. 11 października rusza druga odsłona serii filmów, z nowymi bohaterami i zupełnie innymi tematami.

Zadajemy proste pytania, na które można odpowiedzieć w naukowy sposób, jednocześnie nie używając zbyt trudnego języka. Dzięki temu przybliżamy różne dziedziny naukowe i pokazujemy ich zastosowanie w życiu codziennym. Wśród tematów nowych filmów będą między innymi: jakość bawełny, superfood, różne skale liczb, konsekwencje spożywania cukru, różne zastosowania zwierciadeł czy właściwości tkanin pościelowych.

Czwórka pracowników PŁ podjęła się roli ekspertów i próbuje zaciekawić odbiorców tematami, którymi zajmuje się zawodowo.  Bohaterami "Wiedzą, co mówią 2" są: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, dr inż. Paulina Komar z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, dr Marek Małolepszy z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki oraz dr Michał Puchalski z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka naukowo zajmuje się tematami dotyczącymi podwyższania wartości odżywczej i aktywności biologicznej kiełków. Interesuje się projektowaniem żywności nowej generacji, przemianami oraz poprawą stabilności składników odżywczych i prozdrowotnych w żywności. Lubi muzykę, pływanie, taniec i górskie wędrówki. Uwielbia eksperymentować w kuchni, przyrządzając prozdrowotne potrawy dla rodziny i przyjaciół. Od lat jest propagatorką zdrowego stylu życia. 

Dr Marek Małolepszy jest kierownikiem Zespołu Dydaktycznego Matematyków przy Wydziałach: Mechanicznym oraz Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a także Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Cieszy się sympatią studentów. Jest wielokrotnym zdobywcą tytułu najlepszego nauczyciela akademickiego, przyznawanego przez Samorząd Studencki PŁ. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją odkrywa przed studentami sekrety matematyki, a każdy wykład kończy zagadką lub dowcipem matematycznym.

Dr inż. Paulina Komar jest adiunktem w Zespole Fotoniki Instytutu Fizyki na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. Zajmuje się komputerowym modelowaniem zjawisk fizycznych w laserach o emisji powierzchniowej. W wolnych chwilach rozwija swoją pasję do pieczenia oraz doskonali warsztat tworzenia szydełkowych maskotek. Lubi czytać książki fantasy, a także thrillery.

Dr Michał Puchalski jest adiunktem na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Zajmuje się pracą naukową, ale nazywa się analitykiem, bo jego pasją są pomiary - zwłaszcza te prowadzone w nanoskali. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przetwórstwa biopolimerów oraz ocenie ich degradacji, co wpisuje się w nowe trendy gospodarki cyklu zamkniętego.

Filmy zrealizowane zostały przez zespół Centrum Multimedialnego PŁ przy współpracy z Działem Promocji PŁ. Premierowe odcinki będzie można zobaczyć w co drugi czwartek począwszy od 11 października na kanale YOUTUBE PŁ oraz na stronie www.p.lodz.pl

Polecamy wszystkim ciekawskim :)

 

 

 

Poznaj nasz kampus