Modelling and Data Science - rekomenduje Piotr Skrobski

Kierunek Modelling and Data Science łączy w sobie zagadnienia z wielu obszarów informatyki. O tym, jak wyglądają studia na kierunku anglojęzycznym, który w zeszłym roku był nowością w ofercie Politechniki Łódzkiej, opowiada student Piotr Skrobski.

Wybrałem Modelling and Data Science, ponieważ…

… od dziecka interesowałem się informatyką. Z początku chciałem pójść na „zwykłą” informatykę. Miałem już nawet przygotowane papiery do wysłania, kiedy przeglądając listę kierunków, zauważyłem nową propozycję. Po zapoznaniu się z programem studiów uznałem, że Modelling and Data Science będzie dla mnie wymarzonym kierunkiem. Łączy w sobie wiele zagadnień, takich jak programowanie, fizyka, matematyka na wysokim poziomie.

Modelling and Data Science jest kierunkiem młodym, który ruszył w zeszłym roku. Jak wyglądają studia na pierwszym roku?

Chociaż na pierwszym roku mieliśmy dosyć przewidywalne zajęcia, takie jak wstęp do programowania, fizykę czy matematykę, nie były to jednak zajęcia nudne. Przykładowo na wstępie do programowania nie uczyliśmy się "suchej" teorii, lecz wykonywaliśmy wiele ciekawych projektów, takich jak implementacja gry w życie w środowisku graficznym czy wykonanie symulacji rozwoju pandemii.

Modelling and Data Science jest kierunkiem anglojęzycznym na IFE. Jakie możliwości otwiera to przed studentami?

Na tym kierunku kładzie się większy nacisk na projekty, również te realizowane we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Przykładowo, na II roku będziemy wykonywać międzywydziałowy projekt w ramach modułów. W tym roku mieliśmy wprowadzenie do nauki w systemie PBL, project-based learning. W ramach tego przedmiotu nauczyliśmy się efektywnych metod pracy w grupie, a także wyszukiwania informacji na podstawie artykułów naukowych.

Oczywiście to dopiero początek. W dalszym planie studiów będziemy mieć takie przedmioty jak symulacje komputerowe, informatykę kwantową, nauczanie maszynowe czy sztuczną inteligencję. Zobaczymy technologie, które dla wielu wciąż brzmią jak science-fiction!

W wolnym czasie…

Studia na kierunku Modelling and Data Science pozostawiają sporo czasu wolnego na rozwijanie swoich pasji. Uczestniczę w spotkaniach koła, w ramach którego zajmujemy się tworzeniem gier komputerowych oraz grafiką komputerową. Bardzo sobie to cenię, gdyż nie tylko robię coś ciekawego, ale także utrwalam umiejętności zdobywane podczas zajęć (programowanie, algebra liniowa, itp.). Oczywiście, nie samą nauką człowiek żyje. Poza uczestnictwem w kole i nauką modułów, mam też czas na swoje inne zainteresowania, takie jak czytanie książek czy malowanie.

Najbardziej na moim kierunku cenię sobie…

… wysoki poziom nauczania. Dobór przedmiotów jest naprawdę interesujący – trudno byłoby znaleźć drugi kierunek, który byłby takim połączeniem. Panuje też dobra atmosfera między zarówno naszą grupą, jak i nami oraz kadrą profesorską.

Po studiach…

Chciałbym pracować jako programista. Sam kierunek otwiera jednak znacznie więcej opcji. W przyszłości znaleźć zatrudnienie jako analityk danych, inżynier danych bądź specjalista ds. modelowania. Jestem optymistą i mam nadzieję, że może znajdę pracę w zawodzie, który jeszcze nie istnieje, a do którego będę świetnie przygotowany po moich studiach.

Poznaj nasz kampus