75 lat Politechniki Łódzkiej
STRONA GŁÓWNA

Kolejne sukcesy na koncie studentów PŁ

W ostatnich miesiącach studenci Politechniki Łódzkiej stawali na podium i odbierali nagrody w kilku dużych międzynarodowych konkursach. Są to grupy pasjonatów z różnych kierunków studiów, dlatego tym bardziej nam miło prezentować ich osiągnięcia.

 

ŁAZIK MARSJAŃSKI - RAPTORS PŁ

Drużyna Raptors to studenci kilku wydziałów Politechniki Łódzkiej, których połączyła idea zaprojektowania i budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe zawody specjalistycznych robotów mobilnych. Na początku czerwca tego roku studenci po raz trzeci wzięli udział w zawodach łazików marsjańskich - University Rover Challenge 2018. Zajęli czwarte miejsce na 36 drużyn z całego świata, a tylko 5 punktów zabrakło im do wejścia na podium. Konkurs składał się z 5 konkurencji, z czego cztery terenowe odbyły się na pustyni obok stacji MDRS w stanie Utah, w USA. Każda z konkurencji dotyczyła wszystkich aspektów, jakie robot marsjański mógłby wykonywać po wylądowaniu z astronautą na czerwonej  planecie - od pobierania próbek gleby, operowania na panelu, poprzez jazdę po trudnym terenie z dostarczaniem przedmiotów w wyznaczone punkty po jazdę autonomiczną.

Innym sukcesem RAPTORSÓW w czerwcu było pierwsze miejsce w zawodach Droniada 2018, odbywających się w dniach 7-8 czerwca w Krakowie. Studenci PŁ zaprezentowali tam autorski system antykolizyjny dla dronów latających w pełni autonomicznie oraz autorskie konstrukcje pojazdów latających. Raptors to najbardziej zaawansowana grupa studentów, zajmująca się budową i sterowaniem robotów mobilnych różnego typu oraz współpracą autonomicznych robotów heterogenicznych.

Aby rozwijać swoje zainteresowania w tej dziedzinie warto wybrać studia techniczne na Politechnice Łódzkiej na kierunkach takich jak: automatyka i robotyka, informatyka, inżynieria kosmiczna.

fot. https://www.facebook.com/plraptors/photos

BOLID ECO NARROW - IRON WARRIORS

Zespół Iron Warriors z PŁ to pasjonaci z Koła Miłośników Motoryzacji, którzy stworzyli bolid Eco Arrow. Przejechali nim na 1 litrze paliwa ponad 800 km i tym samym ustanowili rekord Polski. W tym roku, z nowym bolidem Eco Arrow 3.0, wystartowali w międzynarodowych zawodach Shell Eco Marathon we Francji i zajęli pierwsze miejsce w kategorii pojazdów spalinowych. Przed nimi kolejne zawody w Londynie, dużo przygotowań i ulepszeń pojazdu. 

Bolidy na Politechnice Łódzkiej budują głównie studenci takich kierunków jak: mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz automatyka i robotyka. Wspierają ich jednak koledzy i koleżanki z innych wydziałów naszej uczelni.

fot. https://www.facebook.com/IronWarriorsTeam

 

TURBINA WIATROWA - GUST PROJECT

Studenci Wydziału Mechanicznego wchodzący w skład GUST PROJECT skonstruowali turbinę wiatrową, przystosowaną do pracy w terenie zurbanizowanym. Pod koniec czerwca tego roku ich projekt zwyciężył w International Small Wind Turbine Contest, zorganizowanym przez NHL University of Technology w Leeuwarden, w Holandii. To już kolejny sukces tej grupy w tego typu zawodach, w których biorą udział drużyny z wiodących europejskich ośrodków badawczych.

Wszyscy zainteresowani tematyką energetyki wiatrowej mogą rozwijać się studiując na Politechnice Łódzkiej energetykę, zarządzanie i inżynierię produkcji, informatykę, czy automatykę i robotykę - to m.in. studiują członkowie GUST PROJECT.

fot. ze strony https://www.facebook.com/GUSTprojectPL

 

To nie jedyne spektakularne sukcesy naszych studentów. Wiosną studentki III roku architektury na Politechnice Łódzkiej: Patrycja Pałągiewicz i Marta Wróbel, zdobyły pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Studenckim Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym "La ville à la limite de la metropole - Miasto na granicy metropolii".

Więcej informacji o sukcesach studentów Politechniki Łódzkiej można znaleźć na stronie www.p.lodz.pl/pl/lista/nasze-sukcesy. Aby poznać dokładnie ofertę jedynych studiów technicznych w Łodzi polecamy naszą wyszukiwarkę kierunków, gdzie znajdują się nie tylko dokładne opisy każdego programu kształcenia, ale także zasady rekrutacji.

 

 

Poznaj nasz kampus