STRONA GŁÓWNA

Kierunek transport - rekomenduje Monika Jagodzińska

Nowe technologie, kolej magnetyczna i infrastruktura przyszłości. O tym, jak wyglądają studia na kierunku transport, opowiada Monika Jagodzińska – studentka trzeciego roku i zaangażowana przedstawicielka Samorządu Studenckiego na Wydziale Mechanicznym.  

 

Wybrałam kierunek transport, ponieważ…

Odkąd pamiętam moja rodzina związana była z transportem, dlatego sama myślałam o skończeniu szkoły wyższej w tym kierunku. Fascynował mnie świat motoryzacji i kolei oraz coraz nowszych rozwiązań technicznych wykorzystywanych w tych gałęziach transportu. Politechnikę Łódzką wybrałam, ponieważ spełniała moje zawodowe oczekiwania oraz zajmowała wysokie miejsca w rankingach.

Na kierunku transport nauczysz się…

Transport jest kierunkiem skupiającym w sobie elementy wiedzy technicznej, którą powinien posiadać każdy inżynier np.: mechanika, wytrzymałość materiałów czy techniki wytwarzania, ale bogaty jest również w przedmioty kierunkowe, skupiające się na transporcie samochodowym i kolejowym, jak: inżynieria ruchu, infrastruktura transportu, logistyka czy sterowanie ruchem kolejowym. W zależności od własnych zainteresowań można następnie wybrać jedną z wielu specjalizacji.

Jak wyglądają studia na kierunku transport?

Transport wykorzystywany jest właściwie w każdej dziedzinie przemysłu. Politechnika Łódzka wie o tym doskonale, dlatego kształci specjalistów, idących z duchem czasu. Tacy inżynierowie znają nie tylko obecne układy napędów i obszar infrastruktury, ale również te, które dopiero pojawiają się na rynku, jak na przykład koleje magnetyczne. Podstawą takiego wykształcenia jest połączenie teorii z praktyką. Podczas zajęć z infrastruktury  mogliśmy dokonać modernizacji prawdziwego osiedla w Tychach, uwzględniając wszystko: od wysokości krawężnika po poszerzenia na łukach i zatoki autobusowe aż po zaprojektowanie ronda zamiast skrzyżowania w celu zwiększenia przepustowości. Wszystkie zajęcia projektowe, laboratoryjne, ćwiczeniowe i wykładowe bardzo rozwijają i pozwalają zyskać konkretne umiejętności, które przydadzą się w późniejszej pracy.

A poza zajęciami…

Wiele czasu poświęcam na pracę społeczną na Wydziale Mechanicznym. Moje największe osiągnięcia to członkostwo w Wydziałowej Komisji Stypendialnej, a także w Wydziałowej Radzie Samorządu. Wydziałowa Komisja Stypendialna pomaga skompletować dokumenty, aby pomóc otrzymać najbardziej potrzebującym studentom nie tylko stypendia socjalne, ale również zapomogi w razie wypadków, urodzenia dziecka lub śmierci bliskiej osoby. Z kolei Wydziałowa Rada Samorządu jest odpowiedzialna za cały szereg wydarzeń i działań studenckich, jak imprezy integracyjne, koncerty z okazji Juwenaliów, akcje świąteczne i konkursy. Praca w tych organizacjach nie tylko pomogła mi zdobyć umiejętności, którymi mogę pochwalić się w CV, ale także pozwoliła poznać wielu wspaniałych ludzi.

W PŁ najbardziej cenię sobie…  

Wiele możliwości rozwoju. Warto pamiętać, że studia dają ogromne możliwości i oprócz nauki na uczelni istnieje wiele organizacji i kół naukowych, w których można realizować swoje pasje, a także podróżować i zwiedzać świat. Dzięki studiom na PŁ poznaję wielu ciekawych ludzi i biorę udział w fascynujących przedsięwzięciach. Wybierz kierunek z przyszłością i dołącz do nas!

Poznaj nasz kampus