Inżynieria chemiczna i biochemiczna - rekomenduje Kamila Kwiatkowska

Inżynieria chemiczna i biochemiczna zaliczana jest do elitarnej grupy kierunków strategicznych dla krajowej gospodarki. Dla kogo studia o tym profilu będą najlepszym wyborem? – dziś maturzystom podpowiada Kamila Kwiatkowska, studentka Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Wybrałam inżynierię chemiczną i biochemiczną, ponieważ...

... przedmioty ścisłe zawsze były mi bliższe niż te humanistyczne, a zamiłowaniu do biologii i chemii towarzyszyło zainteresowanie techniką. Po ukończeniu profilu matematyczno-biologiczno-chemicznego w liceum wybór studiów nie mógł być inny. Za wyborem inżynierii chemicznej i biochemicznej dodatkowo przemawiały pozytywne opinie moich starszych kolegów i koleżanek o miłej atmosferze, świetnych wykładowcach i pozytywnym nastawieniu do studenta, zarówno na samym Wydziale, jak i na całej uczelni.

Studia na inżynierii chemicznej i biochemicznej...

... to niewątpliwie ciężka praca, ale też rozwój w obszarze własnych zainteresowań. Zyskujemy wiedzę z zakresu inżynierii prowadzenia procesów, chemii, biochemii, mikrobiologii, mechaniki, informatyki, rozdzielania substancji. Wiedza, jaką zdobywamy, od razu przekładana jest na praktykę dzięki licznym zajęciom laboratoryjnym. Czekają Was ciekawe obserwacje pod mikroskopem, przeprowadzanie doświadczeń chemicznych z zakresu ruchu płynów i ciepła, a także udział w inspirujących projektach, jak na przykład zaprojektowanie wymiennika ciepła czy kadzi fermentacyjnych napełnianych brzeczką fermentacyjną. Wszystko staje się możliwe, gdy zajęcia prowadzone są w tak nowoczesnym budynku, jak LabFactor, którego nie powstydziłaby się niejedna uczelnia zagraniczna.

Na moim kierunku najbardziej podoba mi się…

... interdyscyplinarność. Jako osoba ciekawa świata, mam poczucie, że zyskuję wiedzę i umiejętności praktyczne z wielu dziedzin: inżynierii chemicznej, inżynierii bioprocesowej i biochemicznej, nanotechnologii, biotechnologii, inżynierii środowiska, technologii chemicznej oraz pokrewnych. Studia te dają mi dużo radości i satysfakcji i czuję, że odpowiednio wykorzystuję swój potencjał.

Inżynierię chemiczną i biochemiczną powinna wybrać osoba, która…

... oprócz pasji inżyniera posiada zarówno żyłkę biologa, jak i chemika. To miejsce dla osób lubiących przedmioty ścisłe, które są dociekliwe i zorganizowane, a także twórcze. Na tym kierunku świetnie odnajdzie się osoba, która chce ulepszać procesy współczesnego świata i stawiać czoła wyzwaniom, zdobywając wiedzę z zakresu zaawansowanych i zrównoważonych technologii dla przemysłu, środowiska i gospodarki. Tu można się w pełni realizować, a jednocześnie przygotować się do rozwiązywania problemów produkcyjnych i badawczych w sposób innowacyjny i prorynkowy.

A po studiach...

... możliwości jest naprawdę wiele: w obszarze przemysłu chemicznego, spożywczego, energetycznego, medycyny, mikroelektroniki, produktów konsumpcyjnych. Większość nowych technologii związanych z sektorami farmaceutycznymi, biotechnologicznymi, środowiskowymi, nanotechnologicznymi, biomedycznymi oraz wytwarzającymi innowacyjne materiały, będzie potrzebować do rozwoju absolwentów tego kierunku. Kierunek ten jest zaliczany do elitarnej grupy kierunków strategicznych dla krajowej gospodarki. Absolwenci mogą postawić także na rozwój naukowy w centrach badawczo-rozwojowych lub nawet stworzyć własny zespół badawczy.

Poznaj nasz kampus